Zbiory

Poprowadź tramwaj z lat siedemdziesiątych

Zapraszamy na przejażdżkę tramwajem 105N

Zapewniamy niepowtarzalne wrażenia; nasz symulator nie jest popularną grą komputerową. Po raz pierwszy w Polsce symulator jazdy został zainstalowany w oryginalnej kabinie zabytkowego tramwaju z lat 70. XX wieku. Pulpit sterowniczy i pedały zostały zespolone z komputerem. Aby poprowadzić ten tramwaj, trzeba wykazać się takimi samymi umiejętnościami jak motorniczy sprzed kilkudziesięciu lat.

- Młody motorniczy musiał pojeździć co najmniej rok na eNkach, żeby skierowali go na kurs jazdy tym tramwajem - mówi Roman Mirek, który został motorniczym wówczas, kiedy pierwsze 105N woziły już pasażerów. - Mówiliśmy na nie luxy. Pasażerowie też woleli jeździć nowoczesnym tramwajem, nie tłoczyli się przy wejściu, bo wagon miał czworo drzwi, stopnie były niżej, łatwiej się wchodziło.

Umieszczona w środku uproszczona instrukcja obsługi zawiera większość czynności, które musiał zrealizować motorniczy przed wyjazdem z zajezdni. Objaśnia także do czego służą przełączniki, wskaźniki i pedały.

Trasa tramwaju biegnie od pętli w Lasku Arkońskim do ulicy Wyzwolenia. Także komputerowa makieta szczecińskich ulic została stworzona specjalnie na potrzeby owego symulatora.

Kabina, w której umieściliśmy symulator pochodzi z tramwaju 105N produkowanego w Chorzowie, w latach siedemdziesiątych. Wozy tego typu zastąpiły leciwe eNki (odrestaurowana eNka stoi obok). Na owe czasy konstrukcja była nowoczesna; drewniane siedzenia zastąpiono plastikowymi, pojawiły się duże okna. Motorniczy zyskał ogrzewaną kabinę, korby zastąpił pulpit sterowniczy.

Kabina pochodzi z tramwaju, który szedł już na złom. W warsztatach Tramwajów Szczecińskich przeszedł remont, dorobiono tylną ściankę i specjalne kółka.

DANE TECHNICZNE TRAMWAJU 105N

  • Rok produkcji: 1977.
  • Numer taborowy wagonu: 674.
  • Liczba miejsc: 20 siedzących i 105 stojących.
  • Napęd: cztery silniki o mocy 40 kW.
  • Długość 13,5 m., szerokość 2,4 m., wysokość 3,06 m., waga: 16.800 kg.
Tramwaj, z którego pochodzi przeznaczony był na złom. Uratowaliśmy choć fragment.W drodze na pętlę w Lasku ArkońskimPrzed wyjazdem konieczne jest przeczytanie instrukcji. Nie dotyczy motorniczych :-)

Ważne: Nasza strona używa Cookie i innych technologii.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki. Czytaj więcej.

Nie pokazuj powiadomienia