Zapraszamy na wystawę „W całości o słuchaniu” 2.0. Motywem wiodącym jest słuchanie. Wystawę można oglądać do 15 października.

– Na Początku było Słowo mówi Dorota Tołłoczko-Femerling. – By Słowo mogło zaistnieć koniecznie jest jego wysłuchanie. W 2013 rozpoczęłam pracę nad dwoma obiektami szydełkowanymi do wystawy o plotkowaniu. Połączenie znaczenia kulturowego nici z wykonaną z niej formą anatomiczną, sprawiło że obiekt stał się w swoim wyrazie bardzo symboliczny i uniwersalny, wręcz nawiązujący do stylistki plakatu społecznego. Ta symboliczność zastosowanego ucha i nici, pozwoliła z czasem na komentowanie co raz to nowych sytuacji z socjologicznych, międzyludzkich, czy nawet politycznych.
Na chwilę obecną wyróżniam w cyklu podgrupy tematyczne: o znaczeniu słuchania w ogóle, o stosunkach międzyludzkich, o pandemii, o systemach politycznych lub o konfliktach wojennych.
Planuję kontynuować serię rozwijając już istniejące wątki, jak również podejmować nowe takie jak na przykład konteksty historyczne.

dr Dorota Tołłoczko-Femerling

Pracownia Rzeźby i Działań Przestrzennych, Akademia Sztuki w Szczecinie.

Specjalizacja: rzeźba, działania w przestrzeni.

Urodzona w 1981 w Świnoujściu. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Constantina Brancussi w Szczecinie, oraz Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szczecinie -dyplom magisterski w 2006 r, „projekt kalendarza miejskiego”, praca interdyscyplinarna, łącząca grafikę użytkową i rzeźbę.

W 2017 uzyskała tytuł doktora na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Technologicznego w Radomiu. Związana z Akademią Sztuki w Szczecinie od 2010 roku, obecnie (od 2018) prowadzi Pracownię Rzeźby i Działań Przestrzennych. Członkini ZPAP.

Laureatka stypendiów artystycznych Prezydenta Miasta Szczecina w latach 2003-2006, oraz Stypendium Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego dla młodych artystów w 2009. Autorka Pomnika Powielacza w Szczecinie i instalacji rzeźbiarskiej „GATE” w Prenzlau. Brała udział w wielu wystawach w kraju jak również w krajach europejskich takich jak Niemcy (wielokrotnie), Grecja, Włochy, Gruzja, Norwegia. Jej prace znajdują się w zbiorach ZPAP o Szczecin, CKiS „Wieża Ciśnień” w Koninie, Sanktuarium Licheńskim oraz prywatnych.

Zobacz inne wydarzenia
„To nie są zabawki”, czyli wystawa miniatur
8 kwietnia, 2025 „To nie są zabawki”, czyli wystawa miniatur
Zapraszamy do szczecińskiego muzeum techniki na wernisaż wystawy miniatur Urszuli Kwietniewskiej-Łacny, prezentującej dorobek kilkunastu lat pracy twórczej. Wernisaż rozpocznie się 12 ...
Czytaj więcej
Zapraszamy na wystawę stworzoną przez czternastolatków
28 marca, 2025 Zapraszamy na wystawę stworzoną przez czternastolatków
2 kwietnia, o godz. 15, rozpocznie się wernisaż wystawy „RETRO codzienność”. Zapraszamy. Wstęp wolny.
Czytaj więcej
Maluch rekordzista wjeżdża do muzeum
7 marca, 2025 Maluch rekordzista wjeżdża do muzeum
Fiat 126p - po przejechaniu 300 tysięcy kilometrów - zaparkuje w naszym muzeum.
Czytaj więcej