Kiedy Europa była malutka
Po raz pierwszy w Polsce – wystawa małych autek produkowanych w latach 50. i 60. XX wieku. Na naszej, największej w tym roku wystawie, pokazujemy 11 małych aut – cztery należą do nas (więcej o remoncie smyka) resztę wypożyczyliśmy z Niemieckiego Muzeum Techniki w Berlinie i od warszawskiego kolekcjonera Wojciecha Babika. Prezentujemy samochody niemieckie, polskie i jeden czeski.
Zapraszamy od 22 września 2012 r. do 24 marca 2013 r.
Amerykanie świętowali wygraną II wojnę światową na swój sposób; kupowali coraz większe samochody o ogromnych silnikach. Zbiedniała Europa oszczędzała na wszystkim. Także na autach.
To pierwszy powód popularności mikrosamochodów w latach 50. i 60. XX wieku. Kolejnym były plajtujące zakłady lotnicze w Niemczech. Po wojnie Niemcy nie mogli produkować samolotów bojowych, hale fabryczne stały puste. Zamiast skrzydlatych dornierów, heinkli, messerschmidtów – wyjeżdżały z nich malutkie samochodziki o tych samych nazwach. Te mikrosamochody były dotowane przez państwo, jako pojazdy dla inwalidów. A tych po wojnie nie brakowało.
Także Anglikom opłacało się jeździć małymi autami; pojazdy na trzech kołach płaciły niższy podatek drogowy.
Opowiedzieli o naszej wystawie






