„Samochody Stoewer w latach 1896-1945. Od jednego do ośmiu cylindrów.” – szczecińskie muzeum techniki wydało książkę o braciach, którzy w kilka dziesięcioleci stworzyli w Szczecinie ogromną fabrykę samochodów. Książka, to polska edycja wydawnictwa z 1999 roku. Autor – Hans Mai – zebrał setki fotografii samochodów produkowanych w Szczecinie, dorzucił garść dokumentów z epoki i podstawowe informacje o dziejach fabryki, patentach, ludziach zaangażowanych w produkcję, konstruowanie aut, czy udział w wyścigach samochodowych.
– Książka ma dwie podstawowe zalety – mówi Jacek Ogrodniczak z muzeum, redaktor polskiej edycji „Samochodów Stoewer”. – Po pierwsze polscy miłośnicy historii motoryzacji i dziejów Szczecina nareszcie będą mogli bez przeszkód zgłębić dzieje sławnej niegdyś, szczecińskiej marki. Po drugie – już samo przekartkowanie książki daje pojęcie o skali działań Bernharda juniora i Emila Stoewerów; o roli, jaką odegrali w historii motoryzacji. Fabryka samochodów ruszyła pod koniec XIX wieku. Do lat 30. XX wieku bracia produkowali ponad setkę modeli samochodów. Własnej konstrukcji. Ze szczecińskiej fabryki wyjeżdżały samochody elektryczne, pierwsze w Niemczech auta z przednim napędem, czy znakomite samochody wyścigowe.
Książkę można kupić w sklepiku muzeum, także wysyłkowo.
Załączone zdjęcia:
Czarna okładka książki, na którym widać fotografa maski samochodu. Na okładce tytuł: „Samochody Stoewer w latach 1896-1945. Od jednego do ośmiu cylindrów. Autor Hans Mai. Na dole małe oznaczenie marki samochodu.