Wystawy archiwalne

Z Niepodległej

Nasi pradziadkowie mieli czas na stworzenie tych marek od jesieni 1918 r., do jesieni 1939 r. Prócz tego musieli zbudować państwo, armię, przemysł zbrojeniowy, lotniczy, spożywczy, sieć kolejową, sądy, port, urzędy, napisać konstytucję, kodeks karny i cywilny... No i jeszcze scalić kraj zniszczony wojną, złożony z trzech kawałków powiązanych z Berlinem, Wiedniem i Moskwą setkami zależności – od torów, po monetę, kulturę pracy i przepisy. Po drodze musieli wygrać jeszcze kilka wojen i powstań. Jednak my skupimy się na markach, które Oni stworzyli i które przetrwały… Wedel, Stomil, LOT, Ursus, Łucznik, Azoty.

Prezentujemy, obok pojazdów ze zbiorów Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdni Sztuki w Szczecinie (fiat 508, motocykle - sokoły, moj, tornedo, podkowa; rowery - Kamiński, Opatowski, Cieślak), również eksponaty pochodzące z Muzeum Historii Polski, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Historycznego Miasta Warszawy oraz kolekcji prywatnych.

Na wystawie znajdują się także modele samolotów i pojazdów pancernych przygotowane przez członków stowarzyszenia „Szczeciński Paprykarz Modelarski” oraz modelarzy z Koszalina. Całość będzie ilustrowana fotografiami archiwalnymi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Wystawę „Z Niepodległej…” będzie można oglądać do końca marca 2019 r.

Ważne: Nasza strona używa Cookie i innych technologii.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki. Czytaj więcej.

Nie pokazuj powiadomienia