08 IV

Wykład architekta

Zapraszamy na sobotni wykład Marcina Szneidera "Między socrealizmem a wielką płytą. Architektura mieszkaniowa Szczecina 1956-1970." Początek o godz. 16. Cena biletu - 10 zł.

Architektura PRL otacza nas na co dzień prawie wszędzie – ale ile tak naprawdę o niej wiemy? Czy umiemy dostrzec detale, wytłumaczyć zamysł, zrozumieć kompozycję? Co warto wiedzieć o przeklinanej za ciasnotę i stłoczenie mieszkaniówce?

Na wykład poświęcony architekturze mieszkaniowej Szczecina lat 1956-1970 zaprosiliśmy Marcina Szneidera, czynnego zawodowo architekta, z zamiłowania teoretyka architektury, który od paru lat popularyzuje wiedzę o budownictwie PRL: współorganizuje wystawy i prowadzi spacery miejskie. Zabiera ekspercki głos na łamach szczecińskich mediów – przykładowo  w sprawie wyburzenia pawilonu przy ulicach 9 maja i Ruskiej na Pomorzanach oraz demontażu modernistycznych dekoracji bloków, m. in. przy ulicy Odzieżowej.

W programie spotkania znajduje się między innymi kilka tajemnic związanych z architekturą bloków przy pl. Żołnierza, opowieść o zwycięzcach konkursu architektonicznego „Mister Szczecina”, pierwszych nowoczesnych budynkach powojennego miasta oraz historia rywalizacji w konkursie na zagospodarowanie placu Zgody. Wykład, dzięki specjalnie zaprezentowanej makiecie architektonicznej i wiedzy prowadzącego, będzie też okazją do innego spojrzenia na bloki G-15, w których, wybudowanych w ponad 50 miejscach miasta, zamieszkuje ponad 13 tysięcy osób.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie muzeum lub przez stronę www muzeum (ścieżka: Kup e-bilet - Wybór biletów - Muzeum Techniki - Kafel „Edukacja” – na dole strony Wykłady dla dorosłych „Technicznie o wszystkim” - itd).

1 maja muzeum jest zamknięte. Zapraszamy 2 i 3 maja.