22 IV

Więcej, niż sekretarka

Zapraszamy na kolejny wykład w ramach cyklu „Technicznie o wszystkim”. Tym razem Sabina Wacławczyk o kobietach... „Więcej niż sekretarka. O maszynach i kobietach do pisania.”

27 kwietnia 2024, godz. 16, sala konferencyjna na 2 piętrze.

Maszyna do pisania jest uznawana za jedno z urządzeń, które zmieniło życie zawodowe i codziennie wielu osób na przełomie XIX i XX wieku, szczególnie kobiet. Jak doszło do jej wynalezienia? Jak zmieniała się przez 100 lat towarzyszenia ludziom w biurach i mieszkaniach? Co spowodowało, że stała się narzędziem pracy głównie kobiet? Jakie cechy musiała mieć wzorowa sekretarka lat 30. XX wieku?

Podczas wykładu po raz pierwszy przed publicznością zostaną zaprezentowane niektóre urządzania z kolekcji Michała Fajbusiewicza, która niedawno stała się własnością muzeum. Spotkanie też będzie okazją do omówienia maszyn do pisania z wystawy stałej „Maszyneria Fajbusiewicza” oraz poruszenia paru wątków związanych z kolekcją stoewerianów.

Tytuł wykładu nawiązuje do filmu „Więcej niż sekretarka”, ponieważ wykorzysta wątki fabularne z paru amerykańskich i polskich komedii. Dla osób, które uczestniczyły w muzealnym spotkaniu 9 marca będzie to zatem ponowne spotkanie z mistrzyniami sekretarskiego fachu Carol i miss Pilgrim, z trzpiotką Maisy oraz sprytną Joasią.

Wykład poprowadzi kuratorka wystawy stałej „Maszyneria Fajbusiewicza”, Sabina Wacławczyk.

Bilety w cenie 10 złotych do nabycia w kasie i poprzez stronę internetową:

Wybór terminu (muzeumtechniki.eu)

1 maja muzeum jest zamknięte. Zapraszamy 2 i 3 maja.