20 XI

Szczecińskie motobajki - premiera najnowszej publikacji dla dzieci

Kiedy wiosną epidemia odcięła nas od zwiedzających, zaczęliśmy myśleć jak dotrzeć do naszych najwierniejszych gości. O dziwo, grupy przedszkolne stanowią spory procent odwiedzających. W ten sposób narodziła się idea bajek, które dziś możemy Państwu zaprezentować.

Bohaterami (drugoplanowymi) opowieści są pojazdy z naszego muzeum. Bajki - świeżutko po napisaniu - były rozsyłane do pięciu szczecińskich przedszkoli i jednej szkoły (klasy 0-3). Nauczyciele czytali je dzieciom relacjonując nam opinie najmłodszych zwiedzających. Opisywali wrażenia dzieci, ich prośby o rozwinięcie lub wyjaśnienie niektórych wątków... Wiele z tych poprawek autor wprowadził przed ukazaniem się książeczki w druku. Można powiedzieć, że bajki napisali wspólnie - Jacek Ogrodniczak i przedszkolaki. Dzieci także rysowały ilustracje. Niewielka ich część znalazła się w książeczce. Pojawiają się oczywiście postacie zaczarowane - Strażak, Doktor Sen, Święty Mikołaj, gadający kot-konduktor Kwiciak, Doktor Sen.

Ilustracje wykonała szczecińska artystka Aleksandra Zaborska.

Bajki są mocno osadzone w Szczecinie; dzieją się w Parku Kasprowicza, na placu Grunwaldzkim, koło Zamku, na prawobrzeżu, w Lesie Arkońskim. Pierwszoplanowymi bohaterami są ludzie, zwierzęta i zabawki. Zabytkowe - zaczarowane - pojazdy występują w tle.

Teraz bajki są przesyłane do wszystkich 158 szczecińskich przedszkoli. Spieszymy się, żeby przed Mikołajem w każdym przedszkolu znalazła się książeczka z bajkami.

Książeczkę można kupić w muzeum (wysyłkowo) i w księgarniach Sedina przy al. Wyzwolenia i Zamkowej przy pl. Żołnierza Polskiego.

1 maja muzeum jest zamknięte. Zapraszamy 2 i 3 maja.