22 IX
2021

Muzeum Techniki w Szczecinie dostało nagrodę w 41. Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2020. Ogłoszenie zwycięzców tego najbardziej prestiżowego w branży konkursu odbyło się dziś w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Nagrodę w kategorii projekty edukacyjne otrzymaliśmy za zbiór bajek napisanych przez Jacka Ogrodniczaka „Co zaczarowane pojazdy robią nocą. Szczecińskie motobajki.”

Idea narodziła się wówczas, gdy pandemia odcięła społeczeństwo od dostępu do kultury i edukacji, nie licząc oczywiście mediów elektronicznych. Kilkulatki – nawet w okresach, kiedy przedszkola były czynne – nie mogły odwiedzać teatru lalek, muzeów, czy wystaw interaktywnych. W powstawanie bajek zaangażowanych było kilkaset dzieci. Każda bajka – natychmiast po napisaniu – była rozsyłana do pięciu szczecińskich przedszkoli i szkoły podstawowej. Nauczyciele czytali bajki kilkudziesięciu grupom przedszkolnym i klasom. Nauczyciele otrzymywali także zadania edukacyjne związane z bajkami, do wykorzystania przy okazji czytanych bajek, przygotowane przez Idę Lipecką z działu edukacji muzeum.

Reakcje dzieci, ich prośby o rozwinięcie niektórych wątków były przekazywane autorowi. Wiele z tych uwag wpłynęło na ostateczny kształt bajek. W ten sposób odbiorca stawał się jednocześnie twórcą. Pierwsza bajka powstała w kwietniu ubiegłego roku, a już w grudniu – na Mikołaja – wszystkie 158 szczecińskich przedszkoli i kilka szkół podstawowych otrzymało książki wydane przez szczecińskie muzeum techniki pt. „Co zaczarowane pojazdy robią nocą. Szczecińskie motobajki.” Zbiór bajek ozdobiły ilustracje Aleksandry Zaborskiej z Akademii Sztuki w Szczecinie i rysunki dzieci wykonane przy okazji omawiania nadsyłanych bajek.

Słów kilka o samych bajkach. Przytłaczająca większość baśni, którymi karmimy dzieci –  dzieje się w fantastycznych krainach lub średniowiecznych realiach. Bohaterami są królewny, rycerze, szewcy, kowale, biedne służące. Innymi słowy – bajkowy świat nie ma nic wspólnego ze światem, w którym dzieci funkcjonują. Akcja „Szczecińskich motobajek” dzieje się na placu Grunwaldzkim, w Parku Kasprowicza i Lasku Arkońskim, na prawobrzeżnych osiedlach… Bohaterami – obok lekarza snów, świętego Mikołaja, zaczarowanych kotów, psów, chomików, lalek, starych rowerów, autobusów i samochodów – są przedszkolaki, ich rodzice, nauczyciele, strażak, sprzedawca balonów w Parku Kasprowicza.

Załączone zdjęcia:

Miniatura - Na czarnym tle różowy, duży napis "Sybilla 2020" z dopiskiem mniejsza czcionką na dole "41. Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku"

1 maja muzeum jest zamknięte. Zapraszamy 2 i 3 maja.