29 X

Ewakuacja - wystawa

Ewakuacja – to hasło przewodnie tegorocznej wystawy, która jest już szóstym spotkaniem (poprzednie: Wędrowanie, Konstrukcja/Materia, Pomiędzy, 50/50, Wewnątrz, odbyły się w latach 2016-2020). W wystawie weźmie udział ok. 24 zaproszonych artystów z Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Łodzi, Poznania, Szczecina i Torunia. Gościem honorowym w tym roku będzie prof. Krystyna Cybińska, ceramik i pedagog Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia, członkini Académie Internationale de la Céramique d’Art (AIC) w Genewie.

Tegoroczna odsłona w przestrzeni Muzeum  jest pomyślana jako konfrontacja różnorodnych dyscyplin artystycznych – ceramiki, grafiki, malarstwa i rzeźby. Odpowiedzią na hasło wywoławcze tej konfrontacji będą komentarze do wydarzeń: klimatycznych, pandemicznych oraz politycznych - wszystkiego co nas otacza na co dzień i pod wieloma względami nas ogranicza. Ewakuujemy się fizycznie i duchowo, przemieszczamy się w sposób zorganizowany z bliskimi wraz z dobytkiem, warsztatem pracy. Miejsc, w których występuje zagrożenie jest coraz więcej. Migrujemy na obszar bezpieczny, analizując i komentując rzeczywistość. Sztuka staje się przestrzenią, która przynosi ukojenie, gdyż pozwala z nadzieją myśleć o przyszłości i powrocie z fizycznej i psychicznej ewakuacji. Każdy z artystów, powołując się na własne przeżycia oraz doświadczenia zaprezentuje w formie wypowiedzi artystycznej prace zrealizowane  w medium, którym się posługuje.

Renata Jackowiak

Załącznik: Plakat wystawy - szare tło na którym widnieje: w górnej części naszkicowany tłum, poniżej jedna osoba. Na grafice napis z informacjami dotyczącymi wystawy i wernisażu. W pierwszej linii mniejszą czcionką wielkimi literami słowo: WYSTAWA. Następnie informacje o datach i miejscu wystawy. Poniżej dużą czcionką z wypełnieniem (kolor czarny) tytuł wystawy: ewakuacja. Poniżej małą czcionką (kolor czarny) wielkimi literami nazwiska autorów.