Człowiek dziś nie rozumie maszyny

Jarosław Frycz kończy renowację maszyny do pisania. Mignon ma 104 lata i tylko dwa klawisze plus wskaźnik, które zastępowały klawiaturę.
- To ja ją podarowałem muzeum, kiedy jeszcze pracowałem w stoczni - wspomina. - Do głowy mi nie przyszło, że dwa lata później będę ją konserwował. Ciekawa rzecz, jeszcze ojciec ją kupił w latach sześćdziesiątych. Tato uwielbiał starocie, miał spory zbiór porcelany. Znał się na tym. Wyrastałem wśród starych, pięknych mebli, zastawionych zbiorami ojca. Ta atmosfera dzieciństwa we mnie została. W moim domu też jest mało nowoczesnych mebli; są zimne i bezduszne.
Maszyna znajdzie się w stałej ekspozycji muzeum.

- Prócz samochodów, motocykli, tramwajów i autobusów, chcemy także pokazać inne dziedziny naszych zainteresowań - mówi dr Andrzej Wojciech Feliński. - Będziemy powiększać nasze zbiory telewizorów, komputerów, aparatów fotograficznych, urządzeń AGD. Maszyna Mignon symbolizuje sprzęt biurowy epoki przedkomputerowej.
- Nasza epoka korzysta z tych samych rozwiązań - dodaje Jarosław Frycz. - Podobna głowica jeszcze niedawno była stosowana w drukarkach komputerowych. Mignon ma tylko dwa klawisze - jednym uderza się, kiedy wskaźnik przesuniemy nad wybraną literę na szablonie i ustawimy głowicę; drugi klawisz, to odstęp. Jakość nie była najlepsza, litery często niewyraźne. Ojciec opisywał na niej fotografie starych budynków, detali architektonicznych, zegarów słonecznych na fasadach. Dawało to kapitalny efekt - jakby kartka miała ze sto lat.

Pierwsza maszyna Mignon została skonstruowana przez firmę AEG około roku 1900 r.
Pierwszą wersję maszyny Mignon 1 wyprodukowano w niewielkiej liczbie bo zaledwie 100 egzemplarzy. Powstały w latach 1903-1904. Kolejną wersję Mignon 2 produkowano od 1905 do 1913 roku. W roku 1913 r pojawił się model Mignon 3 nazywany "Vasanta". Ten typ maszyny zastąpiono w 1923 wersją nr 4, którą wytwarzano aż do roku 1933, kiedy to firma AEG przekazała produkcję maszyn biurowych firmie-córce "Olympia". Cechy konstrukcyjne Mignona były kontynuowane w maszynie Olimpia Plurotype. Ponieważ Traktat Wersalski zakładał unieważnienie wszystkich niemieckich patentów przemysłowych wkrótce pojawiły się na całym świecie kopie np.: Tip-Tip w Czechosłowacji. Maszyna indeksowa Mignon była popularna i prosta w obsłudze, łatwa wymiana czcionki pozwalała na szybkie przezbrojenie maszyny na inny język. AEG dostarczała zestawy umożliwiające pisanie różnymi krojami czcionek, z użyciem różnych znaków narodowych, jak również symboli matematycznych.