Edukacja

Na pomoc! - pojazdy uprzywilejowane i numery alarmowe

  • Grupa wiekowa: Podstawówki, klasy 1-3
  • Liczebność grupy: max. 25 osób
  • Czas trwania lekcji: 45-60 min.
  • Prowadzący: Ida Lipecka tel. 91 45 99 211

Jak wielkie znaczenie ma znajomość podstawowych numerów alarmowych - każdy wie, ale czy każdy je zna? Od najmłodszych lat powinniśmy naszym maluchom uświadamiać, jak bezcenna jest taka wiedza. Potrzeba bezpieczeństwa jest elementarną potrzebą człowieka, a jej zaspokojenie warunkiem jego rozwoju. Dzieci są narażone znacznie bardziej, niż osoby dorosłe na sytuacje bezpośrednio zagrażające zdrowiu i życiu. Dlatego też obowiązkiem nas - dorosłych jest wyposażenie dzieci w umiejętności przewidywania zagrożeń, unikania ich, a jeśli już zaistnieją - w zdolności radzenia sobie z sytuacją trudną.

Dlatego celem naszych zajęć będzie uświadomienie dzieciom, że znajomość pewnych zachowań może uratować zdrowie, a nawet życie nasze lub drugiego człowieka. Dzieci dowiedzą się, jak należy zachować się w sytuacji, kiedy jesteśmy świadkami zagrożenia życia lub zdrowia innej osoby.

Podczas zajęć dzieci poznają numery alarmowe, nauczą się w jaki sposób wzywać pomoc, jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia ratunkowego. Dowiemy się także, jakie służby ratunkowe wezwać. Będziemy odgrywać scenki rodzajowe, w których trzeba będzie wezwać pomoc przez telefon.

Założeniem zajęć dydaktycznych jest zapoznanie dzieci z numerami alarmowymi oraz zasadami korzystania z nich poprzez naukę wybierania numeru z aparatu telefonicznego, odgrywanie przez dzieci ról dyspozytora i poszkodowanego oraz wspólne określenie rodzaju informacji, które należy przekazać, dzwoniąc na numer alarmowy. Dowiemy się także (m. in. za pomocą zagadek słownych, puzzli, rebusów, kolorowanek, wykreślanek, itd.), co to znaczy, że pojazd jest uprzywilejowany; poznamy rodzaje takich pojazdów i dowiemy się, kto i dlaczego nimi podróżuje. Poznamy specyfikę zawodu policjanta, strażaka i lekarza.

Ważne: Nasza strona używa Cookie i innych technologii.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki. Czytaj więcej.

Nie pokazuj powiadomienia