Wystawa - PRL za ladą

05V
Wystawa - PRL za ladą

Zapraszamy na wystawę "od 70 lat Społem w Szczecinie". Wernisaż rozpocznie się 9 maja o godz. 10. Wstęp - do godz. 11 - bezpłatny. Wystawa potrwa do 5 lipca.

Spółdzielcy powyciągali z magazynów stare lady chłodnicze, wagę z lat 80. XX wieku, produkty nieprzerwanie produkowane od lat 70. XX wieku. Starsi panowie przeżyją wzruszenia oglądając papierosy Płaskie i Popularne, wódkę stołową z kapslem!, ćwiarteczkę spirytusu, wodę kolońską "Prastara". Dla pań przygotowaliśmy perfumy "Być może", cienie do powiek, płyn dezodorujący "Finezja". Będą także produkty spożywcze (niekiedy tylko opakowania) ze zbiorów własnych i wypożyczone z Muzeum Narodowego w Szczecinie.

- Kiedy wspominamy czasy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej - najpóźniej po minucie wypełza temat zakupów - mówi kurator wystawy dr Andrzej Wojciech Feliński z muzeum techniki. - Spędziliśmy w kolejkach kawał życia, ale dziś to już tylko wspomnienia z czasów, kiedy byliśmy młodzi i silni. Zapraszam do zanurzenia się w tych wspomnieniach. Koniecznie proszę przyprowadzić dzieci i wnuki, łatwiej im będzie wytłumaczyć czym była prawdziwa kolejka.

Sporo przedmiotów i urządzeń doczekało się już określenia "kultowe". Będzie saturator, syfon z grubego, zielonego szkła wyprodukowany w Szczecinie, w latach 60, siatki na zakupy z rajstop, kolekcjonerskie serie opakowań po czekoladach, książka życzeń i zażaleń. Społemowcy pracowicie odtworzyli kilka stoisk: od lat 50. do 80. XX wieku.

W dniu wernisażu - o godz. 12 - zapraszamy do kolejki. Jak to w PRL bywało;

- nie wiadomo co będą dawać

- ponoć ma być dostawa słodyczy

- nie wiadomo czy dla wszystkich wystarczy.

Wiadomo za to, że będzie kolejka uprzywilejowana. Jednak zamiast kobiet z dziećmi na ręku - poza kolejnością będą obsługiwani klienci, którzy będą mieli choć jeden element stroju z PRL-u bądź nieźle stylizowany na PRL. Wstęp dla kolejkowiczów między godz. 11 a 12.15 jest bezpłatny; wystarczy podać kasjerce hasło "kolejka".