PL DE EN

Wystrzałowy komiks

12VIII
Wystrzałowy komiks

CEL! PAL!, czyli historia broni w komiksowych kadrach


Taki jest tytuł wystawy, którą będzie można oglądać w naszym muzeum od 17 sierpnia do 25 września. Wyboru dokonał Wojciech Łowicki, pasjonat, znawca i popularyzator polskiego komiksu.
Na kilkudziesięciu planszach pokażemy w jaką broń uzbrojeni byli komiksowi bohaterowie. Autor wystawy zaczął do czasów prehistorycznych i doszedł do końca XX wieku.   
- Na naszej wystawie przyjrzymy się temu pędowi zbrojeń - mówi Wojciech Łowicki. - Zajrzymy do jaskiń ludzi pierwotnych, podejrzymy chińskich alchemików, przypadkiem wynajdujących proch, i idąc jego śladem trafimy do średniowiecznej Europy, gdzie panował etos rycerski, kiedy każdy rycerz miał panią swego serca, a swój miecz za przyjaciela. Odwiedzimy muszkieterów, którzy swoją nazwę wywiedli nie od słynnego w ich wykonaniu fechtunku rapierem, lecz od strzelających muszkietów. Będziemy świadkami zwycięstwa Jagiełły pod Grunwaldem, walk polskiej husarii i kawalerii. Wspomnimy tragiczne losy kampanii wrześniowej, ale i będziemy razem z aliantami świętować triumf w Berlinie. Dowiemy się jaka broń jest najszybsza, najlepsza, najpopularniejsza, a jaka ma szansę być używana w przyszłości. Wszystko to na podstawie ciekawych przykładów, okraszone mnóstwem ciekawostek, a przede wszystkim fragmentami efektownych komiksów najlepszych autorów.
Wystawę komiksu uzupełni zbiór broni i replik należących do szczecińskich kolekcjonerów i grup rekonstrukcyjnych.  

XNie pokazuj powiadomieniaUwaga: Użytkowanie strony WWW oznacza zgodę na używanie plików Cookie. Więcej informacji w polityce prywatności.