PL DE EN

Będziemy na targach MOTOSHOW

06IV
Będziemy na targach MOTOSHOW

Trzy nasze samochody i cztery motocykle będzie można oglądać na szczecińskich targach MOTOSHOW 10 i 11 kwietnia 2010 roku. Przygotowujemy niewielki, ale dobrze dobrany fragment naszej kolekcji. Najstarszy pojazd - lekki motocykl alba - został wyprodukowany w Szczecinie w 1919 roku.

Szczeciński MOTOSHOW odbędzie się w halach targowych przy ul. Struga. Nasze pojazdy będzie można oglądać w kwietniowy weekend 10 i 11, od godz. 10 do 18. Na zdjęciu z boku: Wszędołaz, czyli maluch na gąsienicach. To prototyp przygotowany w Zakładzie Transportu Energetyki w Radomiu. Pojazd miał służyć ekipom energetycznym usuwającym awarie linii w trudnych warunkach terenowych. Powstał tylko jeden egzemplarz.

Co jeszcze pokażemy na targach.Najmłodszy z wystawionych samochodów ? bolid wyścigowy - ma 24 lata. Nasz samochód Formuły Easter (fot. muzeum) powstał w 1986 r., w Ośrodku Techniczno-Zaopatrzeniowym Polskiego Związku Motorowego w Warszawie. Formuła Easter obejmowała auta wyścigowe zbudowane w dawnych krajach demokracji ludowej. Maksymalna pojemność silnika wynosiła 1300 cm?. Formuła powstała w 1971 roku. Do 1987 roku wyprodukowano w Polsce 36 takich pojazdów. Ścigały się w Pucharze Pokoju i Przyjaźni, czyli mistrzostwach demoludów. Wyścigi gościły na zmianę w ZSRR, Polsce (Toruń, Kielce, Poznań), Czechosłowacji, Rumunii, Bułgarii, NRD. W Formule Easter jeździli Jerzy Mazur, Hirek Kochański, Józef Kiełbania, Jacek Szmidt, Andrzej Wojciechowski, Andrzej Hołowiej, Christian Grochowski, Jacek Jurzak, Stefan Banaszak, Mariusz Podkalicki, Krzysztof Godwod, Jerzy Krotoski, Artur Skwarzyński, Andrzej Godula.
Nasz bolid należał do Mariusza Podkalickiego, z boku ma namalowane jego nazwisko i grupę krwi.

Luksusowy peugeot 402 comfort z 1935 roku. Ten samochód należał do attache ambasady francuskiej w Warszawie. We wrześniu 1939 roku dyplomata wrócił do Francji, porzucając auto. Samochód przetrwał wojnę w ukryciu.

Lekki motocykl alba, wyprodukowany przez fabrykę Alba-Werke Stettin w 1919 roku. Firma założona przez Alfreda Barucha produkowała na Mierzynie w latach 1918-1926 jednoślady wyposażone w silniki czterosuwowe o pojemności skokowej 198 cm3 i mocy 1,5 KM. Konstruktorem motocykla był inż. Pasewalker. Alba nie miała sprzęgła i skrzyni biegów. Napęd na tylne koło był przenoszony skórzanym paskiem klinowym.

Moj-130, polski motocykl z 1939 roku. Wyprodukowano go w katowickiej Fabryce Maszyn oraz Odlewniach Żelaza i Metali "Moj" inż. Gustawa Różyckiego. Motocykl miał nowoczesny - jak na owe czasy - jednocylindrowy silnik dwusuwowy, zblokowany ze skrzynią biegów. Silnik był wzorowany na doskonałych niemieckich motorach Sachs 98. Nasz moj mógł się rozpędzić do 65 km/h.

Podkowa 98 z 1939 roku. Wyprodukowana w Zakładach Przemysłowych ?Podkowa" S.A. w Poniatowie (dzisiaj dzielnica podwarszawskiego Legionowa). Nazwa i fabryki, i motocykla wzięła się z pierwotnej specjalizacji zakładu ? produkował hacele, czyli gwoździe do podków. Podkowa była wzorowana na angielskim motocyklu produkowanym przez Villiers Motor Company. Angielską konstrukcję zmodyfikował najprawdopodobniej Adam Skalski.

Prędkość maksymalna motocykla wynosiła 65 km/h, średnie zużycie paliwa - 2,5 l/100 km.

Motocykl, który miał być następcą junaka, czyli M-14 iskra. Nasz prototyp powstał w 1964 r., w Szczecińskiej Fabryce Motocykli. Nowy, mocniejszy silnik miały dostarczyć Zakłady Sprzętu Motoryzacyjnego w Łodzi. Nie dostarczyły, skończyło się na trzech prototypowych iskrach.

Szczegółowy program targów MOTOSHOW Szczecin 2010 na stronie: http://www.motoshow.szczecin.pl/index.html

XNie pokazuj powiadomieniaUwaga: Użytkowanie strony WWW oznacza zgodę na używanie plików Cookie. Więcej informacji w polityce prywatności.