Najlepsze fotografie prasowe w Polsce - zapraszamy w środę

27VI
Najlepsze fotografie prasowe w Polsce - zapraszamy w środę

BZ WBK Press Foto 2012 - wystawa pokonkursowa.
Prezentujemy laureatów 8  edycji jednego z największych i najbardziej prestiżowych konkursów fotografii prasowej w Polsce - BZ WBK Press Foto. Wernisaż wystawy rozpocznie się 27 czerwca o godz. 18. Wstęp wolny. Zdjęcia najlepszych fotoreporterów można oglądać do 22 lipca. Obok - zdjęcie roku Tomasza Lazara (szczegóły poniżej).

Tegoroczna edycja konkursu  zgromadziła rekordową uczestników. Swoje prace nadesłało aż 483 fotoreporterów z całej Polski. Ich prace oceniało profesjonalne jury, któremu przewodniczyła Anna Brzezińska-Skarżyńska, redaktor naczelna redakcji fotograficznej Polskiej Agencji Prasowej PAP. W tym roku uczestnicy mogli nadsyłać zdjęcia pojedyncze oraz fotoreportaże do ośmiu kategorii konkursowych oraz do kategorii specjalnej - Fotokast. Nową kategorią, wprowadzoną w tej edycji konkursu, jest Foto+,  gdzie zgłaszane są  prace poddane obróbce w programach graficznych.

W ramach konkursu nagrodzono 46 fotoreporterów, do których trafiło 55 nagród i wyróżnień o łącznej wartości blisko 130 tysięcy złotych. Laureatami najważniejszych nagród zostali:

• Zdjęcie Roku - Tomasz Lazar (freelancer), za fotografię dokumentującą zatrzymanie manifestantów w Harlemie (Nowy Jork, USA) podczas demonstracji przeciwko agresji policji oraz nierównościom w zarobkach (widoczne powyżej).
  • Nagroda Rzeczpospolitej - Paweł Supernak (Polska Agencja Prasowa PAP), za zdjęcie
    ze spotkania Prezydenta USA Baracka Obamy z kombatantami II wojny światowej  podczas wizyty w Polsce.
  • Nagroda Banku Zachodniego WBK - Mateusz Dopierała (freelancer), za fotoreportaż
    z pierwszego turnieju szachowego w Poznaniu, w którym mogły startować przedszkolaki.