Wystawy archiwalne

Wystawa o samochodach, które nie dorosły

Na wystawie znalazł się mikrus MR300 z 1958 roku oraz prototypowy smyk. Samochody pochodzą ze zbiorów szczecińskiego muzeum. Nie zabrakło dokumentów, gadżetów i filmów dokumentalnych opowiadających historię mikrusa.

- Każdy eksponat w inny sposób mówi o historii mikrosamochodów - wyjaśnia dr Wojciech Feliński, kurator wystawy. - Dzięki oryginalnej dokumentacji, czy filmom zwiedzający zobaczą mikrusa w wielu odsłonach.

Mikrus powstał w 1956 roku w Mielcu. Fabryka  specjalizowała  się w produkcji maszyn lotniczych. Kiedy zmniejszył się popyt na produkcję zbrojeniową, wzrosło zapotrzebowanie na tanie i wydajne samochody osobowe. Taki właśnie miał być mikrus.

- Mieścił dwie dorosłe osoby i dwoje dzieci - mówi Wojciech Feliński. - To ten samochód miał zmotoryzować Polskę.  Wyprodukowano 1728 sztuk, do dziś zachowało się kilkadziesiąt mikrusów w tym kilkanaście sprawnych i jeżdżących.

W historii polskich mikrosamochodów pojawił się również wątek szczeciński. Prezentowany na wystawie w Muzeum Techniki prototypowy smyk miał być protoplastą pierwszego polskiego samochodu małolitrażowego. Produkowany w oparciu o podzespoły junaka, smyk wyróżniał się jedynymi drzwiami z przodu i czterema miejscami do siedzenia. Dzięki skrzyni biegów z motocykla, auto miało cztery biegi do przodu i cztery do tyłu.

- Do smyka wsiadało się odchylając cały przód auta - mówi Wojciech Feliński. -  Prace na prototypem ukończono w 1957 roku. Do produkcji trafił jednak mikrus. W serii próbnej powstało 17 sztuk. Przetrwało dziesięć smyków, w tym dwa w kolekcji szczecińskiego muzeum.

Dla zwiedzających zostały przygotowane również dodatkowe atrakcje:

  • "Mikrusowe Kino" gdzie prezentowany będzie film dokumentalny o historii mikrusa
  • "Mikrusowa Czytelnia", tu do dyspozycji będą różnego rodzaju archiwalne oraz współczesne wydawnictwa (książki, katalogi i broszury ) poświęcone historii pojazdu oraz zasad jego użytkowania.
  • "Mikrusowy Kącik Zabaw". Każde dziecko będzie mogło wykonać i umieścić w specjalnie przygotowanej galerii własny projekt kolorystyczny malowania karoserii mikrusa lub smyka i spróbować swoich sił układając specjalnie przygotowane puzzle magnetyczne.

Ważne: Nasza strona używa Cookie i innych technologii.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki. Czytaj więcej.

Nie pokazuj powiadomienia
UWAGA

30 marca muzeum jest czynne do godz. 15. 31 marca - nieczynne.