Wystawy archiwalne

Rzeźba, malarstwo i grafika artystów białoruskich

31 maja o godzinie 18 rozpocznie się wernisaż. Wstęp w dniu otwarcia wystawy jest wolny. Twórcy rozpoznawalni są w wielu krajach. Malarstwo i rzeźbę białoruską prezentowano w Hiszpanii, Holandii, Belgii, Szwecji, Chinach, na Cyprze i Litwie.

- Obrazy przesycone są kulturą białoruską. Każdy z artystów odwołuje się do swojego pochodzenia w inny sposób - wyjaśnia dr Wojciech Feliński, kurator wystawy. - W obrazach Aleksandra Silwanowicza odnajdziemy wpływy malarstwa cerkiewnego: motywy kurhanów, tkaniny ludowej, czy sztandarów religijnych.

Grupę "KOŁO" tworzą Jurij Jakawienko, Walentyna Szoba, Aleksandr  Silwanowicz, Wiktor Ilinoj, Sergiej Griniewicz, Wladimir Pantelejew.  Artyści pochodzą z różnych zakątków Białorusi, ale wszyscy ukończyli Białoruską Akademię Sztuki w Mińsku. Połączyło ich Grodno, do którego przyjechali po studiach.

- Wystawa to przekrój dyscyplin. Walentyna Szoba tworzy arkusze graficzne, Aleksander Silwanowicz obrazy olejne, Jakawienka łączy różne techniki miedziorytu - informuje Zbigniew Janasik,  koordynator wystawy. - W ich pracach czuć powiew kultury wschodu.