Wystawy archiwalne

Rowerem podróż w czasie

Studenci Politechniki Koszalińskiej spojrzeli na dziecięcy rowerek oczami twórcy XXI wieku. Pracownia Projektowania Środków Transportu zebrała prace studentów i zorganizowała wystawę "Projekt_Rower".

- Eksponaty pokazują jak zmienił się rower na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci - mówi dr Wojciech Feliński z Muzeum Techniki i Komunikacji. - Projekty studentów z Instytutu Wzornictwa są zapowiedzią przyszłości. Modele pokazują czym mogą jeździć przyszłe pokolenia. To prawdziwa podróż w czasie dla każdego cyklisty.

Zabytkowe rowery z kolekcji szczecińskiego muzeum pomogą spojrzeć na jednoślady przyszłości z innej perspektywy. Wystawione zostaną rowerki dziecięce z lat '50, '60 i '70 XX wieku. Najstarszy eksponat jest produkcji niemieckiej i pochodzi z lat '30.

 

Historia kołem się toczy

"Gdyby społeczeństwo nasze z tą samą energią i jednomyślnością, z jakimi uprawia cyklizm, uprawiać zechciało wiedzę i cnotę, stalibyśmy się wkrótce jednym z narodów najwyżej stojących intelektualnie i moralnie." Tak ocenił cyklistów pisarz i historyk Wiktor Gomulicki. Słowa poety potwierdzają jak popularny był cyklizm w XIX wieku.

- Nauka jazdy zaczyna się już w wieku kilku lat - mówi dr Wojciech Feliński. - Rodzice kupują dziecku rower, którym mały człowiek przeżyje swoje pierwszy przygody. To jest uniwersalny prezent, na komunie i na osiemnastkę. Hasło rower jest ponadczasowe i to nas zainspirowało.

- Prezentowane modele i makiety zostały wykonane przez studentów w modelarni Instytutu Wzornictwa - mówi Przemysław Jan Majchrzak, prowadzący ćwiczenia.

Wystawę "Projekt_Rower" można zobaczyć od 18 marca do 15 kwietnia.

Ważne: Nasza strona używa Cookie i innych technologii.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki. Czytaj więcej.

Nie pokazuj powiadomienia