Wystawy archiwalne

Miecze Europy - historia białej broni na naszym kontynencie

Na wystawie znajduje się ponad 50 replik różnych typów mieczy oraz elementy uzbrojenia. Pomysłodawcą, twórcą i kuratorem ekspozycji jest Igor Górewicz. Eskpozycja opowiada historię białej broni na naszym kontynencie. To wyjątkowa podróż, która rozpoczyna się na terenie dzisiejszych Chin i Egiptu. To właśnie w Azji swój początek miała historia, która zawładnęła losami Europy. Pierwsze miecze powstały ze stopu miedzi i cyny, który zdominował epokę brązu.

Kopie mieczy zostały wykonane przez specjalistów z Polski, Włoch, Anglii, Hiszpanii, Francji i Indii - mówi Igor Górewicz, kurator wystawy - zależało mi aby wystawa miała swoją premierę w Szczecinie. Jest to jedyna taka wystawa w Polsce i dobrze, jeżeli obejrzy ją najpierw nasza publiczność.

Wystawa śledzi ewolucję wykonywania miecza  na naszym kontynencie aż do XVII w. kiedy przekształcił się w inne rodzaje broni.

Założeniem jest nowoczesna ekspozycja - mówi Igor Górewicz - druki wieloformatowe na różnych nośnikach pokazują typologie, zdobnictwo, sylwety i legendy. Wszystkie miecze umieściliśmy w najnowszej generacji gablotach, które zaprojektowano specjalnie na tę okazję. Historię uzupełniają elementy interaktywne i multimedia.

Na wystawie znajdą się filmy i instalacje przestrzenne, które przygotowano dla zwiedzających. Wystawę można zobaczyć w naszym muzeum do czerwca bieżącego roku.

Ważne: Nasza strona używa Cookie i innych technologii.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki. Czytaj więcej.

Nie pokazuj powiadomienia