Wydarzenia

11 IV
2016

Zasamochodzenie, czyli auto w mieście

Zasamochodzenie, czyli auto w mieście

Miłośnicy motoryzacji czy fotografii mogą kojarzyć nazwisko profesora Krzysztofa Meissnera z projektami skutera Osy, prototypów samochodów Fafik i beskid oraz aparatów fotograficznych Alfa i Druh.

Wystawa "Zasamochodzenie" to prezentacja jego mniej znanych efektów pracy naukowej projektanta i architekta. Termin tytułowy,  to neologizm wymyślony przez Krzysztofa Meisnera opisujący zanieczyszczenie miast samochodami. Poszukując rozwiązań, pozwalających na pogodzenie dwóch problematycznych dla współczesnego człowieka kwestii - wzrostu liczby samochodów i rozrastających się miast, Meissner stworzył wizjonerską w swej treści  serię projektów rozwiązań  tych problemów, dziś powiedzielibyśmy rodem z filmów science fiction. Jak pogodzić motoryzację i architekturę z pożytkiem dla człowieka? Wśród rozwiązań jakie proponował profesor Meissner były miasta wiszące na sputnikach, egzoszkielety zsynchronizowane z robotem, ośrodki wypoczynkowe zawieszone do sterowców, domy wyposażone w auto-windy, budynek zastępujący szczyt góry.

Na wystawie w naszym muzeum można oglądać modele, grafiki i wizualizacje pomysłów Meissnera  przygotowane na podstawie ręcznych szkiców Meisnera, publikowanych w nieistniejącym już magazynie "Projekt" z lat 1970, 1972 i 1976. Jak dodaje jeden z twórców wystawy, architekt Łukasz Wojciechowski: "Każdy ze szkiców wymagał dopowiedzenia - w tym procesie opieraliśmy się na innych projektach, których fragmenty posłużyły jako składowe szalonych wizji. Czasem były to realne obiekty jak np. modularne struktury mieszkalne realizowane w latach 70. Innym razem punktem odniesienia były filmy fantastyczno-naukowe, np. Obcy".

Wystawa będzie czynna do 29 maja 2016 r.
51DSC00577.jpg50DSC00592.jpg49DSC00579.jpg48DSC00593.jpg47DSC00590.jpg46DSC00588.jpg45DSC00589.jpg44DSC00582.jpg

Ważne: Nasza strona używa Cookie i innych technologii.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki. Czytaj więcej.

Nie pokazuj powiadomienia