06 X

Wystawa Doroty Tołłoczko

Zapraszamy na wystawę "W całości o słuchaniu" 2.0. Motywem wiodącym jest słuchanie. Wystawę można oglądać do 15 października.

- Na Początku było Słowo mówi Dorota Tołłoczko-Femerling. - By Słowo mogło zaistnieć koniecznie jest jego wysłuchanie. W 2013 rozpoczęłam pracę nad dwoma obiektami szydełkowanymi do wystawy o plotkowaniu. Połączenie znaczenia kulturowego nici z wykonaną z niej formą anatomiczną, sprawiło że obiekt stał się w swoim wyrazie bardzo symboliczny i uniwersalny, wręcz nawiązujący do stylistki plakatu społecznego. Ta symboliczność zastosowanego ucha i nici, pozwoliła z czasem na komentowanie co raz to nowych sytuacji z socjologicznych, międzyludzkich, czy nawet politycznych.
Na chwilę obecną wyróżniam w cyklu podgrupy tematyczne: o znaczeniu słuchania w ogóle, o stosunkach międzyludzkich, o pandemii, o systemach politycznych lub o konfliktach wojennych.
Planuję kontynuować serię rozwijając już istniejące wątki, jak również podejmować nowe takie jak na przykład konteksty historyczne.

dr Dorota Tołłoczko-Femerling

Pracownia Rzeźby i Działań Przestrzennych, Akademia Sztuki w Szczecinie.

Specjalizacja: rzeźba, działania w przestrzeni.

Urodzona w 1981 w Świnoujściu. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Constantina Brancussi w Szczecinie, oraz Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szczecinie -dyplom magisterski w 2006 r, "projekt kalendarza miejskiego", praca interdyscyplinarna, łącząca grafikę użytkową i rzeźbę.

W 2017 uzyskała tytuł doktora na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Technologicznego w Radomiu. Związana z Akademią Sztuki w Szczecinie od 2010 roku, obecnie (od 2018) prowadzi Pracownię Rzeźby i Działań Przestrzennych. Członkini ZPAP.

Laureatka stypendiów artystycznych Prezydenta Miasta Szczecina w latach 2003-2006, oraz Stypendium Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego dla młodych artystów w 2009. Autorka Pomnika Powielacza w Szczecinie i instalacji rzeźbiarskiej "GATE" w Prenzlau. Brała udział w wielu wystawach w kraju jak również w krajach europejskich takich jak Niemcy (wielokrotnie), Grecja, Włochy, Gruzja, Norwegia. Jej prace znajdują się w zbiorach ZPAP o Szczecin, CKiS „Wieża Ciśnień” w Koninie, Sanktuarium Licheńskim oraz prywatnych.

Obraz: Plakat wystawy z danymi autorki i informacjami o datach (informacje w tekście). Na białym tle widoczne gipsowe uszy w kilku miejscach.