Wydarzenia

02 IX
2020

WIELOWYMIAR - wystawa

WIELOWYMIAR - wystawa

Od 11 września zapraszamy na wystawę „WIELOWYMIAR”. Ekspozycję tworzą prace Joanny Tokarczyk – Żmurkow absolwentki  kierunku  grafika  użytkowa  na Wydziale Grafiki i Architektury Wnętrz w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie (obecnie  Akademia  Sztuki  w  Szczecinie).

        Ekspozycja prezentowana aktualnie przez Joannę Tokarczyk – Żmurkow przedstawia cykl obiektów i trójwymiarowych obrazów powiązanych ze światłem. Prace te powstały w ramach projektu doktorskiego pt. „Relacja światła i materii jako środek kreowania obrazu wielowymiarowego”, zrealizowanego przez autorkę na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

     Celem projektu jest ujęcie zjawisk budujących „wewnętrzną przestrzeń” dzieła malarskiego i generujących tak zmienność jego odbioru, jak i metaforyczność znaczeń. Dotyczy to relacji między światłem a materią obrazu, ale i – w szczególności – między dziełem malarskim a odbiorcą. Dynamiczna droga oglądu, budowana wielością możliwych postaci malarskich obrazu lub obiektu, daje szansę indywidualnej eksploracji prac. Realizacje te wiążą w sobie materialność z wartościami niematerialnymi, zmiennymi (odbiciami, powidokami, przenikaniami). Autorka łączy z rozmysłem w obrazie to co stałe z tym co efemeryczne, uznając oba te czynniki za równorzędne. Ma to na celu wewnętrzne „ożywanie” obrazu, który – zależnie od kąta obserwacji – jest zmienny, jak sama rzeczywistość. Obraz lub obiekt jest zatem swoistym stanem, który – w intencji autora – ma szansę „rozgrywać’ się na oczach widza, w korelacji z jego ruchem (położeniem).

Celem wystawy jest przedstawienie przez autorkę własnego rozumienia malarskości. Kluczowym jest tu pytanie – na ile można obcować z dziełem, doświadczać go? Odpowiedzią autorki w jej pracach jest relacja między światłem, przestrzenią a materią jako wartość dynamiczna (poddana mobilności odbioru). Oskar Hansen pisał niegdyś: "Sztuka w konwencji Formy Otwartej polega na kształtowaniu przestrzeni poznawczej (…). Szanując indywidualność odbiorcy stwarza mu właściwy klimat przestrzenny do przemyśleń, a tym samym przeciwstawia się sztuce przedmiotu dominującego w przestrzeni”. Prace prezentowane na wystawie „Wielowymiar” są nawiązaniem do idei Dzieła Otwartego, a zarazem metaforycznym odniesieniem do sensów i emocji. W przekonaniu autorki bowiem - dany „stan malarski” nie jest tylko wartością estetyczną, lecz także ukierunkowaną energią, niosącą znaczenia. Zaproszenie widza do interakcji z takim obrazem wynika też z pierwotnego założenia, że obraz lub obiekt nie opowiada o czymkolwiek, lecz się tym czymś poniekąd staje.

 

JOANNA TOKARCZYK – ŻMURKOW

Urodzona w 1981 r. w Szczecinie.  Absolwentka  kierunku  grafika  użytkowa  na Wydziale Grafiki i Architektury Wnętrz w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie (obecnie  Akademia  Sztuki  w  Szczecinie). Stypendystka programu Socrates – Erasmus w roku 2006 na Wydziale Sztuk Pięknych Universidade de Lisboa. Laureatka Stypendium Artystycznego Miasta Szczecina w roku 2007. Autorka tekstów z dziedziny sztuk wizualnych (publikacje m. in. w „Pograniczach”, „Formacie”, „Magazynie sztuki”, „Arteonie”, „Artluku”). Uczestniczka i autorka wystaw z dziedziny sztuk wizualnych – w Polsce i zagranicą. Zajmuje się malarstwem, realizacją obiektów powiązanych ze światłem, rysunkiem, ilustracją, grafiką projektową. Doktor sztuki w dziedzinie malarstwo, adiunkt w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Mieszka i pracuje w Szczecinie. 

Plakat

Ważne: Nasza strona używa Cookie i innych technologii.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki. Czytaj więcej.

Nie pokazuj powiadomienia