Wydarzenia

23 V
2022

w (bez) ciszy - wernisaż wystawy

w (bez) ciszy - wernisaż wystawy

26 maja o godz. 16 zapraszamy na wernisaż wystawy „w (bez) ciszy”.  Kuratorkami wystawy są: Olga Kiedrowicz-Świtalska i Dorota Tołłoczko-Femerling. Tematem przewodnim ekspozycji jest cisza, która nawiązuje do: bezruchu, bierności, marazmu, letargu, czy stagnacji. To pojęcia szczególnie bliskie w kontekście doświadczenia globalnego zatrzymania jakim stała się pandemia. Wystawa to poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o zmiany w najbliższym otoczeniu.  Izolacja, strata, tęsknota… Doświadczaliśmy świata bardzo dynamicznie i w zupełnie innym kształcie niż dotychczas. Wciąż odczuwamy go inaczej, z inną dojrzałością i perspektywą. Kim wtedy jesteśmy?

w (bez) ciszy

obiekty
relacje
dialog

artystki: 

Sylwia Godowska
Blanka Jaworska
Olga Kiedrowicz-Świtalska
Małgorzata Kopczyńska

Agata Kosmacz
Agata Legawiec
Kamila Osowicz
Natalia Szostak
Dorota Tołłoczko-Femerling


kuratorki:
Olga Kiedrowicz-Świtalska
Dorota Tołłoczko-Femerling

opracowanie graficzne:
Michał Kacperczyk

wernisaż: 26 maja 2022, godz. 16.00
czas trwania wystawy: 26.05-3.07.2022
miejsce: Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie
ul. Niemierzyńska 18A / Szczecin

plakat

 
(...) artysta tworzący ciszę lub pustkę działa w sposób dialektyczny: tworzy pełną próżnię, bogatą pustkę, brzmiące lub wymowne milczenie. Cisza niezaprzeczalnie pozostaje formą wypowiedzi (w wielu przypadkach – skarg lub oskarżenia) oraz częścią dialogu. (Susan Sontag)

w (bez) ciszy – tworzymy, szukamy komunikatu, relacji, wspomnień, siły, refleksji, inspiracji – w (bez) ciszy – polujemy na odpowiedzi, milczymy i krzyczymy jednocześnie – w (bez) ciszy – jesteśmy poza słowem, bezwładnie poddajemy się przestrzeni, a może to słowa są w nas?   

(...) mnie najbardziej interesuje ta cisza, która jest we mnie. Cisza którą w pewnym sensie tworzę sam. (Erling Kagge) 

Dla nas – artystek, projektantek – biorących udział w wystawie kluczowym medium wypowiedzi i relacji staje się obiekt. Obiekt, który pozostaje w czynnym, lecz cichym (subtelnym) dialogu pomiędzy formą użytkową, produktem o danej funkcjonalności, a rzeźbą, strukturą przestrzenną czy architektoniczną. Ten dialog połączył nasze obszary twórczości dając inspirację do wypracowania wspólnej płaszczyzny wypowiedzi. 

Cisza zawarta w nazwie wystawy to także swoista próba nawiązania do bezruchu, bierności, marazmu, letargu, stagnacji, której każda z nas zaznała w różnych wymiarach, w ostatnich latach. Czas pandemiczny, popandemiczny, zmiany w najbliższym otoczeniu, izolacja, strata, tęsknota; doświadczaliśmy świata bardzo dynamicznie i w zupełnie innym kształcie niż dotychczas. Wciąż doświadczamy go inaczej, z inną dojrzałością i perspektywą. Kim wtedy jesteśmy?

Wystawa w (bez) ciszy staje się motywacją do spotkania, wspólnej aktywności oraz refleksji.
- Olga Kiedrowicz-Świtalska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAŁĄCZONE ZDJĘCIA:

Miniatura -  plakat taki sam jak w załączniku w tekście, opis poniżej.

Plakat wystawy - w górnej części białe tło wycięte w kształt litery „w”, poniżej czarne tło z napisem: [bez] ciszy. jedna osoba. Z prawej strony na czarnym tle tytuł wystawy: w - biała czcionka), [bez] – czarna czcionka, ciszy – biała czcionka. Poniżej miały kwadrat tekstem czarną czcionką: obiekty, dialog, relacje. Prawy dolny róg plakatu biały logotypy Muzeum Techniki i Komunikacji.

 

 

Ważne: Nasza strona używa Cookie i innych technologii.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki. Czytaj więcej.

Nie pokazuj powiadomienia