Wydarzenia

19 IX
2023

Maszyneria Fajbusiewicza - nowa wystawa stała

Maszyneria Fajbusiewicza - nowa wystawa stała

Na wystawie znajdą się 43 najciekawsze urządzenia. Zwiedzający oprócz maszyny do pisania  zobaczą kilkadziesiąt innych przedmiotów, wybranych z ponad 300, które przekazał muzeum kolekcjoner. Za każdym obiektem kryje się historia techniki, wynalazczości, konkurencji i przemian społecznych.

Niektóre z eksponatów opowiadają dzieje autentycznych postaci, a inne przypominają o perypetiach bohaterów filmowych. Wystawa przybliża zasady działania, rozwój i wygląd maszyn do pisania - nieocenionych ogniw pomiędzy ręcznym pismem a współczesną klawiaturą komputerową. Jednie na wernisażu będzie można dodatkowo zobaczyć dwie niezwykłe maszyny: Rheinmetall (która jest uzupełnieniem kolekcji stoewerianów) i maszynę dla Barbie. 

Obok dużego wachlarza prezentowanych eksponatów na wystawie znajdują się też współcześnie zapomniane urządzenia  np. maszyny: indeksowe, głowicowe, do pisania pismem Braille’a oraz maszyna do stenotypii, czy urządzenie do wypisywania czeków. Wśród oryginalnych urządzeń nie zabraknie maszyny do nauki pisania, maszyn walizkowych, czy składanych. Najmłodszych z pewnością najbardziej zainteresują maszyny zabawkowe, które także znalazły swoje miejsce kolekcji Michała Fajbusiewicza. Bogactwo pomysłów konstruktorów i projektantów można prześledzić porównując jak bardzo różnią się  od siebie maszyny z końca XIX wieku i urządzenia z lat 70. XX wieku.

 Plakat Wystawy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załączone zdjęcia: Plakat reklamujący otwarcie wystawy maszyn do pisania „Maszyneria Fajbusiewicza”. Na plakacie rysunek maszynistki, blondynki, siedzącej przy maszynie do pisania, z ołówkiem zębach, w której bluzkę zaplątała się taśma maszynowa. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ważne: Nasza strona używa Cookie i innych technologii.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki. Czytaj więcej.

Nie pokazuj powiadomienia