27 XI

"Formy nieokreślone - Amorficzne" - wystawa

29 listopada o godzinie 16 zapraszamy na wernisaż wystawy: "Formy nieokreślone - Amorficzne". Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Wystawę można oglądać do 17 grudnia 2023 r.

• wernisaż: 29.11.2023 (środa) / godz. 16:00
  • wystawa: 29 listopada – 17 grudnia 2023
  • kurator: Dorota Tołłoczko-Femerling

Ekspozycja to prezentacja wybranych prac ceramicznych stworzonych w okresie 2022/2023. Prezentowana ceramika wykonywana jest ręcznie, bez użycia gotowych form, co czyni każdą pracę unikatową. Rzeźby łączą w sobie funkcjonalność i estetykę. Amorficzne, odkształcone formy mają na celu przedstawić płynność i brak jasnych barier zmiennych emocji. Jest to również symboliczna manifestacja stanu świadomości oraz uczuć, która są niedookreślone i niedocieczone. Abstrakcyjna grupa rzeźb usiłuje wydobyć prawdziwą istotę relacji między nami, a naszymi emocjami.

Kamila Osowicz

Prezentowane przez Kamilę Osowcz formy ceramiczne są z pogranicza form rzeźbiarskich a projektowych, czym samym idealnie oddają umiejscowienie artystki w obszarach uprawianej przez siebie sztuki. Miękkość kształtów, prowadzenie krawędzi jak i drobnych żłobień na każdym z obiektów ukazuje widzowi ogromną wrażliwość i uważność autorki na subtelności otaczającego nas świata. Świat Kamili Osowicz jest przebogaty w emocje, wręcz eksploduje nimi, pozostawiając drobne ślady we wdzięcznej, przyjmującej każdy dotyk glinie ceramicznej. To szaleństwo kształtów Niki de Saint Phalle w szarościach Brancusiego.

Artystka swoimi subtelnymi formami wytwarza bardzo przyjazne, komfortowe otoczenie, do tego stopnia, że chcemy zaprosić prezentowane formy do siebie do domu. Poczucie wrażliwości emocjonalnej, które budzą w nas owe formy powoduje, iż pragniemy ich dotknąć, od czego powstrzymuje nas tylko i wyłącznie nieśmiałość wobec wrażenia kruchości formy. Nasza osobista konfrontacja z obiektami Kamili przechodzi tym samym w sferę domową, czy to własnego upragnionego miejsca na ziemi, czy do ukochanych miejsc z dzieciństwa, pozostaje do odkrycia każdemu, kto odwiedzi wystawę.

Dorota Tołłoczko-Femerling

Kamila Osowicz - urodzona w 1992 roku w Stargardzie. Absolwentka kierunku Architektura Wnętrz na Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie uzyskała tytuł magistra sztuki. Asystentka w Pracowni Projektowania Form Przestrzennych i Struktur Architektonicznych, którą prowadzi dr hab. Małgorzata Kopczyńska-Matusewicz, prof. AS. Samodzielnie prowadzi przedmiot Rzeźba dla I roku I stopnia na tym samym wydziale. Specjalizuje się w projektowaniu architektury wnętrz, przestrzeni publicznej oraz form użytkowych.

Załączniki:

Plakat wystawy formy w kontrastowe pasy z tekstem na plakacie: „FORMY NIEOKREŚLONE - AMORFICZNE Kamila Osowicz godz. 16:00, 29.11.2023 Muzeum Techniki Komunikacji Zajezdnia Sztuki w Szczecinie ul. Niemierzyńska 18a Kurator: Dorota Tolłoczko-Femerling. Wystawa czynna 28.11-17.12.2023”