Wydarzenia

19 VI
2023

Dana w Obiektywie Włodzimierza Piątka

Dana w Obiektywie Włodzimierza Piątka

 

Muzeum techniki zaprasza na wystawę zdjęć znanego szczecińskiego fotografika i fotoreportera Włodzimierza Piątka. W połowie lat 80. XX wieku Włodzimierz Piątek był etatowym fotografem w Zakładach Odzieżowych „Dana”. Kilka miesięcy temu znalazł na strychu klisze z tego okresu.

Na wernisaż zapraszamy w sobotę, 24 czerwca, na godz. 17. Wstęp wolny. Wystawę zdjęć z „Dany” będzie można oglądać od 25 czerwca do końca września w szczecińskim muzeum techniki przy ul. Niemierzyńskiej 18a.

Pokażemy niepublikowane wcześniej zdjęcia – a na nich Dana na co dzień, nieodświętna i nieoficjalna. Włodzimierz Piątek dokumentował kolekcje ubrań, ale także przygotowania do wielkiej imprezy w amfiteatrze, w 1985 roku, z okazji 40-lecia „Dany”. Na wystawie znajdą się także zdjęcia z hali produkcyjnej i naboru modelek.

– Nasza praca, jeśli porównamy ją do dzisiejszych realiów, to była amatorszczyzna – wspomina Katarzyna Walter ( z domu Otyńska), w połowie lat 80. XX wieku, modelka w „Danie”. Katarzyna Walter obiecała pojawić się na wernisażu. – Nikt nas nie uczył chodzić, makijaż robiłyśmy sobie same. Biżuterię miałyśmy własną. No, ze służbowych butów mogłyśmy korzystać. Modelka nie była ważna – liczył się tylko ciuch.

Na wernisażu pojawi się jeszcze jedna modelka Dobrosława D'Etienvre. Pracowała w „Danie” na przełomie lat 70. i 80. XX wieku.

– Wiem, że to dziś wydaje się dziwne robienie czarno-białych zdjęć ubrań –  mówi Włodzimierz Piątek. – Takie mieliśmy możliwości techniczne. Filmy sam wywoływałem, sam robiłem odbitki. Z każdej kolekcji powstawała książeczka. Te książeczki dostawali kontrahenci. No i trzeba pamiętać, że fotografowałem ubranie a nie modelkę. Pilnowałem, żeby nawet się nie uśmiechały w czasie sesji. Nie mogły zwracać na siebie uwagi, ważne były sukienki.

Najsłynniejsza firma odzieżowa z Pomorza Zachodniego przetrwała 61 lat, do 2006 roku. Kolekcje „Chłopki”, „Kwiaty polskie”, „Baśnie i legendy” rozsławiły szczecińską „Danę” w Polsce i na Zachodzie. W ubraniach z „Dany” śpiewały „Filipinki” i Irena Santor; na ekranie błyszczała w nich  Irena Dziedzic a Ewa Kasprzyk w „Koglu moglu”.

Dzięki spektakularnym sukcesom, „Dana” otrzymała rzadki w PRL-u przywilej. Mogła być trochę socjalistyczna, trochę kapitalistyczna. Tak tłumaczył to tygodnik „Polityka” w 1978 roku: „Jeżeli więc w trakcie roku nikt – od Pcimia do Łodzi – nie chce już nosić spódnic maxi, wszyscy zaś pragną ostatniego przeboju – szortów, ledwie przykrywających pośladki – to większość zakładów w Polsce będzie tłuc dalej te nikomu niepotrzebne spódnice maxi, ponieważ taki jest plan. Dana zaś w ramach rezerwy mocy przerobowych wykona serię szortów zaprojektowanych przez Zofię Zdun-Matraszek.”

Kuratorzy wystawy: Maria Szponar i Jacek Ogrodniczak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załączone zdjęcia:

Zdjęcie w tle:

Plakat wystawy, na którym widać fotografa z aparatek oraz dwie modelki z dany. Duży logotyp DANA. Na plakacie informacje o terminie wystawy „Dana w obiektywie Włodzimierza Piątka”

Pozostałe zdjęcia:

  • Na zdjęciu pracownica Dany szyjąca na maszynie.
  • Bolid z kierowcą i modelką siedząca na ramie.
  • Obchody jubileuszu w amfiteatrze. Na głównym planie scena a na niej motocyklista i z modelką.
  • Trzy kobiety w strojach z dany na scenie amfiteatru w tle plansze z kwiatami.
  • Publiczność amfiteatru w trakcie jubileuszu i modelka na koniu między publicznością.
  • Sala szkolna z tablicą w tle w czasie prób modelek z Dany. Główny plan kandydatka na modelkę w trakcie próby chodzenia.
  • Modelka z dany w sukience w kropki pozuje przy schodach.
  • Modelka pozuje przy budynku dany na ulicy. Z prawej strony biały pas z informacjami katalogowymi sukienki i logotypem DANA.
  • Sesja studyjna. Na czarnym tle modelka w białej sukience i sandałach.
Sala produkcyjna w budynku ?Dany? przy ul. 5 Lipca.Próby w szczecińskim amfiteatrze przed imprezą z okazji 40-lecia ?Dany?, w 1985 r. Na zdjęciu bolid Formuły Ester. Dziś bolid Mariusza Podkalickiego stoi w naszym muzeum.Próby w szczecińskim amfiteatrze przed imprezą z okazji 40-lecia ?Dany?, w 1985 r.Próby w szczecińskim amfiteatrze przed imprezą z okazji 40-lecia ?Dany?, w 1985 r.Próby w szczecińskim amfiteatrze przed imprezą z okazji 40-lecia ?Dany?, w 1985 r.Próby w szczecińskim amfiteatrze przed imprezą z okazji 40-lecia ?Dany?, w 1985 r.Nabór modelek.Sukienka z kolekcji 1986-1987.Sukienka z kolekcji 1985-1986.Sukienka z kolekcji 1985 r.

Ważne: Nasza strona używa Cookie i innych technologii.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki. Czytaj więcej.

Nie pokazuj powiadomienia