Wystawy archiwalne

Metka określa świadomość

Wystawa malarstwa i form przestrzennych "Sztuka i Technika"

- Rodzimy się nadzy - przypomina Anna Szklińska, artystka związana z Pracownią Rzeźby i Modelowania na Politechnice Koszalińskiej. - Później ubiera nas kultura, narzuca nam jacy powinniśmy być. Symbolem zmuszania nas do określonego stylu czy wręcz sposobu życia jest firmowa metka.
Prace Anny Szklińskiej będzie można oglądać od piątku w szczecińskim Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki.

Prócz skorup-płaszczy-warstw-sukni Anny Szklińskiej na wystawie pojawią się obrazy artystów związanych z Instytutem Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej.
- Ludzie zadają mi setki pytań: jak się robi coś takiego i co te formy oznaczają? - wyjaśnia Anna Szklińska. - Paski używanych ubrań są skręcane a następnie zszywane. Tacy jesteśmy. Prace obrazują, niejako przy okazji, ideę recyklingu ? wielokrotnego używania tej samej materii i energii, nie tylko dosłownie.
- Autorka poprzez nadanie nowej ascetyczno-minimalistycznej formy przywraca wartość odrzuconym ubraniom - komentuje Monika Szpener, szczecińska rzeźbiarka. - Zestawienie materiałów i kolorów daje przyjemny nastrój.
- Zaprosiliśmy artystów o uznanym dorobku - mówi kurator wystawy dr Andrzej Wojciech Feliński z Muzeum Techniki. - Prócz form przestrzennych Anny Szklińskiej, wystawimy obrazy kilkunastu malarzy. Ryszard Lech uznany został najciekawszą indywidualnością Salonu Wiosennego 84. Prace Ewy Miśkiewicz-Żebrowskiej oglądano w Kopenhadze, Neuminster, Hanowerze, Neubrandenburgu i Seinajoki. Na wystawie pojawią się także prace: Beaty Bigaj, Anny Frąckowiak, Katarzyny Gerlaczyńskiej, Barbary Konarskiej, Krzysztofa Rapsy, Agnieszki Sieńkowskiej i Andrzeja Słowika.
- Myślę, że najciekawsze są obrazy Ryszarda Lecha - mówi Zbigniew Janasik, koszaliński koordynator wystawy. - Wyprzedził swoje czasy i był prekursorem techniki przypominającej współczesne piksele. Malował tak, jakby widział siatkę geometryczną. Poruszał się z każdym centymetrem płótna. Lech był przez wielu znawców uznawany za pierwszego na świecie i jest nie do podrobienia, mimo wielu prób.

"Sztuka i Technika" zastąpi w muzeum wystawę prac studentów Politechniki Koszalińskiej.
Wystawę będzie można oglądać do 13 marca

Ważne: Nasza strona używa Cookie i innych technologii.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki. Czytaj więcej.

Nie pokazuj powiadomienia
UWAGA

30 marca muzeum jest czynne do godz. 15. 31 marca - nieczynne.