Wystawy archiwalne

Kiedy Europa była malutka - mikrosamochody z drugiej połowy XX wieku

Zapraszamy od 22 września 2012 r. do 24 marca 2013 r.

Na naszej, największej w tym roku wystawie, pokażemy 11 małych aut - cztery należą do nas, resztę wypożyczyliśmy z Niemieckiego Muzeum Techniki w Berlinie i od warszawskiego kolekcjonera Wojciecha Babika. Pokażemy samochody niemieckie, polskie i jeden czeski.

Amerykanie świętowali wygraną II wojnę światową na swój sposób; kupowali coraz większe samochody o ogromnych silnikach. Zbiedniała Europa oszczędzała na wszystkim. Także na autach.
To pierwszy powód popularności mikrosamochodów w latach 50. i 60. XX wieku. Kolejnym były plajtujące zakłady lotnicze w Niemczech. Po wojnie Niemcy nie mogli produkować samolotów bojowych, hale fabryczne stały puste. Zamiast skrzydlatych dornierów, heinkli, messerschmidtów - wyjeżdżały z nich malutkie samochodziki o tych samych nazwach. Te mikrosamochody były dotowane przez państwo, jako pojazdy dla inwalidów. A tych po wojnie nie brakowało.
Także Anglikom opłacało się jeździć małymi autami; pojazdy na trzech kołach płaciły niższy podatek drogowy.

Tak jeździ nasz messerschmitt

Tak jeździ nasz smyk

Opowiedzieli o naszej wystawie

Teleekspress

TVP Szczecin

Gazeta Wyborcza

Gazeta Wyborcza Szczecin

Głos Szczeciński

Moje Miasto Szczecin

Polskie Radio

Onet

Wirtualna Polska

Interia

AutoCentrum

wSzczecinie.pl

stadobaranow.pl

Zapaszamy od 22 września 2012 r. do 24 marca 2013 r.Messerschmitt KR200, rocznik 1957. Można go obejrzeć na youtube Smyk należący do Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie tuż po renowacji. Odzyskał oryginalny kolor - seledynowy. - Takiej farby używano do malowania obrabiarek - mówi Leon Budyłowski (stoi) z firmy Weteran Garaż, który wyremontował autko.Henikel Kabine ze zbiorów Niemieckiego Muzeum Techniki w Berlinie.Dornier ze zbiorów Niemieckiego Muzeum Techniki w BerlinieVelorex ze zbiorów warszawskiego kolekcjonera Wojciecha Babika.BMW ze zbiorów Muzeum Techniki w Szczecinie.