Wydarzenia

06 XI
2018

Z Niepodległej

Z Niepodległej

11 listopada muzeum techniki w Szczecinie zaprasza na świętowanie stulecia niepodległości. Przez cały dzień wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Program

Między godz. 12 a 13 odbędzie się spotkanie autorskie z red. Stanisławem Janickim pt. „Polskie 20-lecie międzywojenne na srebrnym ekranie – marki, gwiazdy, celebryci”.

Od godz. 13 do 14 będzie można zwiedzać wystawę główną i wybrane fragmenty wystawy czasowej „Z Niepodległej…”

O godz. 14 rozpocznie się wernisaż wystawy „Z Niepodległej. Polskie marki przemysłowe 20-lecia międzywojennego”.

Muzeum będzie czynne do godz. 16.

 

Dodatkowe informacje

Spotkanie ze Stanisławem Janickim poprowadzi Dariusz Rekosz, pisarz, animator kultury, felietonista.

Stanisław Janicki - polski pisarz, dziennikarz i scenarzysta, krytyk filmowy i historyk kina. Znany telewidzom jako autor cyklicznego programu TVP pt. „W starym kinie”. Był to najdłużej nadawany program filmowy w historii polskiej telewizji (od 1967 do 1999).

 

Wystawa „Z Niepodległej. Polskie marki przemysłowe 20-lecia międzywojennego.” poświęcona jest najsłynniejszym polskim markom 20-lecia międzywojennego. Nasi pradziadkowie mieli czas na stworzenie tych marek od jesieni 1918 r., do jesieni 1939 r. Prócz tego musieli zbudować państwo, armię, przemysł zbrojeniowy, lotniczy, spożywczy, sieć kolejową, sądy, port, urzędy, napisać konstytucję, kodeks karny i cywilny... No i jeszcze scalić kraj zniszczony wojną, złożony z trzech kawałków powiązanych z Berlinem, Wiedniem i Moskwą setkami zależności – od torów, po monetę, kulturę pracy i przepisy. Po drodze musieli wygrać jeszcze kilka wojen i powstań. Jednak my skupimy się na markach, które Oni stworzyli i które przetrwały… Wedel, Stomil, LOT, Ursus, Łucznik, Azoty.

Pokażemy obok pojazdów ze zbiorów Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdni Sztuki w Szczecinie (fiat 508, motocykle - sokoły, moj, tornedo, podkowa; rowery - Kamiński, Opatowski, Cieślak) również eksponaty pochodzące z Muzeum Historii Polski, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Historycznego Miasta Warszawy oraz kolekcji prywatnych.

Na wystawie znajdą się także modele samolotów i pojazdów pancernych przygotowane przez członków stowarzyszenia „Szczeciński Paprykarz Modelarski” oraz modelarzy z Koszalina. Całość będzie ilustrowana fotografiami archiwalnymi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Przez cały dzień wstęp do muzeum jest bezpłatny (z wyjątkiem Eureki).

Wystawę „Z Niepodległej…” będzie można oglądać do końca marca 2019 r.

Ważne: Nasza strona używa Cookie i innych technologii.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki. Czytaj więcej.

Nie pokazuj powiadomienia