12 VII

"Robot też człowiek" - wystawa

Od 15 lipca do 1 października 2017 zapraszamy na wystawę "Robot też człowiek". Przyjdź, odwiedź wystawę i wyślij znajomym pamiątkową pocztówkę z wystawy! Nie zapomnij też o noszeniu pamiątkowego znaczka, który dostaniesz w kasie muzeum w czasie trwania wystawy!

Wystawa "Robot też człowiek" traktuje temat pół-żartem pół-serio. Pokażemy wizję robota (raz przyjaciela, a raz wroga) takiego jakim widzą go dzięki swej wyobraźni twórcy komiksów na całym świecie. Dzięki mistrzom tego gatunku przeniesiemy się nie tylko w świat przyszłości i fantazji, ale zobaczymy nasze współczesne czasy celnie przez nich sportretowane. Ujrzymy roboty jakich nie znaliśmy, będziemy świadkami ich dążenia ku upodobnieniu się do człowieka, a także chęci jego przewyższenia. Zajrzymy w elektronowe mózgi i poznamy sekrety maszyn. Będziemy świadkami wojen i okrutnych metod jakimi bez ludzkich skrupułów posługują się roboty. Poznamy w końcu uczucia, jakimi będą mogły nas obdarzyć, jeśli tylko zaczną "mieć serce". A czy faktycznie tak będzie - tego oczywiście nie wiemy. Z drugiej zaś strony, czy ktoś dziś zaprzeczy, że tak nigdy się nie stanie??

Dziś słowo robot nie wywołuje już emocji. Jesteśmy nimi otoczeni, a przyszłość bez robotów jest nie do wyobrażenia. Może tylko wówczas, kiedy oglądamy filmy lub czytamy książki i komiksy autorów związanych z nurtem s-f, zaczynamy się zastanawiać, czy zawarte tam katastroficzne wizje zagłady rodzaju ludzkiego zadane ręką maszyn stać się mogą kiedyś rzeczywistością...? Wtedy dopiero zaczynamy wyobrażać sobie jak roboty świadome swego istnienia i pewne swojej przewagi nad ludźmi, zamiast służyć stają się wobec nas wrogie i okrutne. Czy rzeczywiście do tego dojdzie? Nikt tego nie potrafi dziś przewidzieć. Jest jeszcze kolejna, zgoła inna wizja przyszłości. Oto roboty staną się naszymi przyjaciółmi i obrońcami. Czyż taka wizja nie jest przyjemniejsza, a przecież tak samo prawdopodobna?