06 IX
2019

Przyjechał pierwszy transport stoewerów - tylko w ten weekend pokażemy aż trzy auta z kolekcji

Dzisiejszej nocy przyjechał pierwszy transport eksponatów z kolekcji z Wald-Michelbach. Do Szczecina przyjechało sześć stoewerów. W najbliższy weekend (7-8 września) pokażemy trzy  nich: S-8, V5 sport i  sedinę. Samochody będzie można oglądać w sobotę (7 września) – od godz. 10 do 18 i niedzielę (8 września) – od godz. 10 do 16. Tak się złożyło, że z okazji 140 lat szczecińskiego tramwaju – bilety normalne w weekend są tańsze o połowę. Po weekendzie stoewery nie będą dostępne dla publiczności. Całą kolekcję – już opracowaną – pokażemy pod koniec października.

Pierwszym transportem przyjechało sześć aut:

Stoewer C-2 z 1913 roku

Stoewer S-8 z 1928 roku.

Stoewer V5 cabrio-limousine z 1931 r.

Stoewer V5 sport z 1931 r.

Stoewer arkona z 1939 r.

Stoewer sedina z 1939 r.

Ostatnie auto – stoewer greif z 1938 roku – przyjedzie w połowie 2021 roku. Manfried Bauer jeszcze nim jeździ.

To pierwszy transport z liczącej 1022 sztuk kolekcji Manfrieda Bauera. Za zakup całej kolekcji Muzeum zapłaci ponad 3 mln zł w trzech ratach. Prócz samochodów do muzeum techniki wkrótce przyjedzie 8 rowerów (jeden, to właściwie motorower), 34 maszyny do pisania, 54 maszyny do szycia i kilkaset drobnych eksponatów (dokumenty, odznaki, nagrody z imprez motoryzacyjnych, wydawnictwa z epoki, firmowe gadżety reklamowe, fotografie, części, narzędzia). Ostatni transport powinien przyjechać 22 września. Całą kolekcję – już opracowaną – pokażemy pod koniec października.

Stoewery. Fot. G.KaźmierczakStoewer V5 Sport. Fot.G.KaźmierczakStoewer S-8. Fot. G.KaźmierczakStoewer Sedina. Fot. G.Kaźmierczak