18 II
2022

Polsko-niemiecki transgraniczny projekt pn. Stettin/szczecin - pogranicze kultury

Stowarzyszenie Lions Club Szczecin zaprasza do udziału w „Polsko-niemieckim transgranicznym projekcie pn. ‘Stettin/Szczecin – pogranicze kultury’”. Projekcje online odbędą się od 21. lutego do 2.03. marca 2022 roku. Projekt pokaże polskie i niemieckie historyczne oblicze Szczecina, przez pryzmat kultury, sztuki, architektury, adaptacji zachowanych niemieckich budynków na rzecz kultury, tj. muzeów, galerii sztuki. A także polsko-niemieckie związki miasta, jak jego niemiecka przeszłośc rezonuje w polskiej teraźniejszości. Opowie o zabytkowych budowlach, ich niemieckiej historii, we współczesnym Szczecinie pełniących rolę instytucji kultury związanych ze sztuką: Muzeum Narodowym, Willi Lentza, Muzeum Techniki, galerii sztuki współczesnej Trafostacja Sztuki. Po ich wnętrzach oprowadzą kuratorzy i kustosze, opowiadając o odbudowie i rewitalizacji budynków oraz pokazując aktualnie prezentowane wystawy. Projekt zwieńczy prezentacja szczecińskiej Katedry wraz z koncertem organowym.

Projekt jest realizowany online. Przez 5 dni 5 filmów opowie o każdym budynku i instytucji kultury, po każdej projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem polskich i niemieckich uczestników, kuratorów prezentowanych wystaw, dyrektorów przedstawianych instytucji.

Projekt jest realizowany we współpracy z Euroregionem Pomerania, dofinansowany dotacją z programu Interreg VA oraz z budżetu państwa.

LionsClub - trailer

Harmonogram emisji filmów i dyskusji online

21.02.2022 r.

godz. 12.00 – film:  Muzeum Narodowe w Szczecinie

godz. 13.00 – 15.00 – dyskusja

prelegenci:   dr Dariusz Kacprzak, z-ca Dyrektora ds. naukowych, kustosz dyplomowany

dr Szymon Piotr Kubiak, kier. Działu Sztuki Europejskiej    1800-1945, kustosz

22.02.2022 r.

godz. 12.00 – film:  Willa Lentza

prelegenci:     Jadwiga Kimber, dyrektor Willi Lentza

Tomasz Wolender, Wojewódzki Konserwator Zabytków Marta Kaźmierczak-Gieda, konserwator zabytków

24.02.2022 r.

godz. 12.00  - film:  Muzeum Techniki i Komunikacji

prelegenci:     Stanisław Horoszko, dyrektor Muzeum Techniki i Komunikacji

dr  Andrzej Wojciech Feliński, kustosz dyplomowany Jacek Ogrodniczak, kustosz

28.02.2022 r.

godz. 12.00 – film:  Trafostacja Sztuki w Szczecinie

prelegenci:     Daria Grabowska, kier. Działu Programowego

Jędrzej Wijas, koordynator ds. wydawniczych, kurator ds. towarzyszących

02.03.2022 r.

godz. 12.00 – film:  Katedra w Szczecinie

godz. 13.00 – 15.00 – dyskusja

prelegenci:     Piotr Ostrowski, szczeciński przewodnik Michał Woźniak, muzyk organista

30 marca muzeum jest czynne do godz. 15. 31 marca - nieczynne.