01 VI

Junak na schodach i w archiwum

Szczecińskie archiwum świętuje Międzynarodowy Dzień Archiwów wspominając Junaki. W sobotę, 4 czerwca, zapraszamy na Wały Chrobrego i do archiwum przy ul. św. Wojciecha 13.

Około godz. 10.50 kilku motocyklistów z Grupy Motorowej „Dziki Junak” odtworzy słynny wjazd z 1961 roku po schodach na Wałach Chrobrego

Zabytkowe junaki przejadą z Wałów Chrobrego do Archiwum Państwowego w Szczecinie. Będzie je można oglądać na dziedzińcu archiwum od godz. 11.30 do 15.

O godz. 11.30 rozpocznie się prelekcja Jacka Ogrodniczaka, autora książki „Junak. Smyk. Szczecińskie motolegendy.” – pt. „Dlaczego Junak przeszedł do legendy”.

O godz. 12.30 rozpocznie się  prelekcja inż. Zenona Młotka (Stowarzyszenie Miłośników i Posiadaczy Motocykla Junak SFM) pt. „Od Junaka do Stowarzyszenia”. Prelegent opowie o kulisach powstania stowarzyszenia.

Pozostałe atrakcje Międzynarodowego Dnia Archiwów:

- okolicznościowa wystawa

- oprowadzanie po zabytkowym budynku archiwum; tury zaczynają się o godz.: 12, 13 i 14

- kącik z „archiwalnymi” kolorowankami dla najmłodszych

- kiermasz publikacji archiwalnych, w tym pamiątkowych kart pocztowych z motywami „junakowymi”.

ZAŁĄCZONE ZDJĘCIA:

Zdjęcie archiwalne – dwóch mężczyzn w roboczych ubraniach sprowadzający motocykl z podestu. Podest znajdujący się w hali fabrycznej. Zdjęcie czarno-białe.