16 VII

A-21 International Art Exhibition - wernisaż wystawa

6 sierpnia, o godz. 12, zapraszamy na wernisaż wystawy „A-21 International Art Exhibition”. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Wystawa potrwa do 4 września 2019 r.

Wystawa z okazji 100-lecia współpracy polsko-japońskiej. Prezentacje sztuki współczesnej japońskich twórców z grupy A-21 oraz polskich uznanych artystów.

A-21 International Art Exhibition to grupa japońskich artystów działających w Osace, drugim po Tokio najważniejszym ośrodku kulturalnym w Japonii i rejonie Kansai. Od powstania w 2001 roku, grupa

A-21 International Art Exhibition zyskała ogromną renomę. Artyści wystawiają w krajach Zachodniej Europy, jak Niemcy, Polska, Francja czy Wielka Brytania oraz w krajach Wschodu jak Chiny, Korea Pd i Japonia. Tomio Matsuda jest twórcą i kuratorem grupy, która liczy przeszło 100 artystów różnych mediów. Tak liczna grupa pokazuje szerokie spektrum ekspresji współczesnej sztuki japońskiej. Wielu spośród artystów A-21 praktykuje Zen, dążąc by umysł był wolny od koncepcji, wewnętrznego dialogu, wzorców, nazw - był czysty i nieograniczony. Przekłada się to na ich twórczość. i sposób wykonywania prac. Przeważnie są to techniki własne pochłaniające tygodnie systematycznej, pracy. Artyści najczęściej sami robią papier, który później wykorzystują w swych pracach.

Twórczość japońskich artystów mimo współczesnych wpływów pozostaje japońska, wyrastająca z tradycji, dla której szczególnie ważne okazały się czasy ok. roku 1450 - okres rządów szoguna Ashikagi Yoshimasa. Nastąpił wówczas wspaniały rozwój kultury japońskiej. Wówczas to ukształtowała się słynna ceremonia herbaty (Sado), powstały tradycyjne przesuwne drzwi lsyouji), rozpowszechniły się tradycyjne maty (tatami), rozkwitła estetyka oraz światopogląd (wabi sabi), które stanowią istotę japońskiego sposobu postrzegania oraz opisywania świata.

Wystawa jest częścią cyklu prezentacji sztuki japońskiej w Berlinie i Poznaniu.Tym razem będzie prezentowana w Szczecinie m.in. z okazji 100-lecia współpracy polsko-japońskiej.

Kuratorzy wystawy: Arkadiusz Marcinkowski, Tomio Matsuda

Artyści z Japonii: