01 VIII

21 wynalazków, które zmieniły świat - wystawa

Tytuł naszej wystawy brzmi „21 wynalazków, które zmieniły świat”. Oczywiście, jak się łatwo domyśleć, takich wynalazków jest znacznie więcej. My zaś zajmiemy się tymi, które w sposób najbardziej spektakularny i trwały, zapamiętane zostały jako przynoszące największe zmiany technologiczne (komputer, broń, koło) albo największe zmiany obyczajowe (bikini, sztuka) lub też zmiany w kulturze popularnej (gitara elektryczna, deskorolka, telewizja). Przyjrzymy się zatem tym wynalazkom, które radykalnie zmieniły sposób życia i takim, które sprawiły go bardziej interesującym.

Każdy z wynalazków opiszemy za pomocą ciekawostek i anegdot, żeby zgodnie z maksymą Papcia Chmiela (autora przygód Tytusa, Romka i A’Tomka), bawiąc i uczyć jednocześnie. Zilustrujemy natomiast przykładami kadrów z komiksów autorstwa mistrzów z kraju i zagranicy (oczywiście również fragmentami z albumów o Tytusie).

Czeka nas zatem wspaniała zabawa w odkrywanie nowinek z wielu dziedzin i zgłębianie ich tajemnic. Dzięki ekspozycji „21 wynalazków, które zmieniły świat” dowiecie się na przykład ile ton ważył pierwszy komputer, która drużyna piłkarska strzeliła najwięcej goli w jednym meczu oraz jakim niechlubnym rekordem pochwalić się może polski reprezentacyjny bramkarz. Dowiecie się jak można poznać charakter człowieka na podstawie jego stylu pisma i jak brzmiały pierwsze słowa wypowiedziane przez telefon. Poinformujemy gdzie i jak wysokie kary mogą grozić za noszenie wyjątkowo skąpych strojów kąpielowych i o ile wyższą temperaturę od tej panującej na słońcu, wytwarza wybuch atomowej bomby. Zaskoczymy was odpowiedzią na pytanie, który z wynalazków XX wieku wyprzedził w sondażach lot na księżyc. Dowiecie się dlaczego Mona Lisa z Luwru nie posiada brwi ani rzęs, a który ze współczesnych aktorów nigdy nie korzystał z pomocy dublera. Opowiemy, czym różni się cola sprzedawana w USA, od tej z Unii Europejskiej i czy istniej program telewizyjny dla psów. Będzie się można także dowiedzieć, czy deskorolka przegoni samochód oraz kto wykonał pierwsze na świecie “selfie”.

Te i o wiele więcej ciekawych i intrygujących informacji znajdziecie na naszej wystawie, która będzie do obejrzenia w Muzeum Techniki i Komunikacji „Zajezdnia Sztuki” w Szczecinie w okresie od lipca aż do października br. Gorąco zapraszamy!

Wojciech Łowicki

autor wystawy