Multimedia

Sedina, czyli muzeum pojazdów sentymentalnych

Sedina, czyli muzeum pojazdów sentymentalnych

Pierwsza pozycja traktująca o zbiorach Muzeum Techniki i Komunikacji ? Zajezdnia Sztuki. Zdołaliśmy w niej zmieścić kilkanaście osobnych opowieści o naszych pojazdach, które składają się na krótką historię polskiej motoryzacji. Dotarliśmy do ludzi, którzy konstruowali prototypowy pojazd gąsienicowy dla energetyków, czy lekką amfibię dla wojska na bazie części z małego fiata. Dorzuciliśmy garść wspomnień Mariusza Podkalickiego, kierowcy bolida Formuły Ester, czyli Formuły I krajów socjalistycznych.

Powstała opowieść o czasach, w których samochód i motocykl napędzały ludzkie marzenia. Dziś, kiedy auto stanęło w szeregu rzeczy użytkowych w jednym rzędzie z pralką i telewizorem, owe wspominki budzą ciepły uśmiech. Życzymy lektury z uśmiechem.

Tytułowa sedina jest samochodem produkowanym w Szczecinie. Nasze miasto szczyci się tradycjami motoryzacyjnymi sięgającymi 1919 roku. Motocykle alba, znakomite samochody stoewer, kultowe powojenne junaki... W naszej książeczce opisujemy czasy świetności moto-Szczecina.

Niczego nie ujmując alegorycznej Sedinie z zaginionego pomnika, przypominamy, że na jej cześć był nazwany świetny samochód. Muzealny egzemplarz jest właśnie poddawany renowacji. Sedina miała brata gryfa i siostrę arkonę. Już same nazwy wskazują, że te samochody tworzyli ludzie, którzy kochali Szczecin i choćby dlatego zasługują na naszą pamięć.

Książka ukazała się również w wersji niemieckiej ("Sedina ist ein Auto") oraz angielskiej ("Sedina is a car").

Broszurkę można kupić w kasie muzeum (kontakt mailowy biuro@muzeumtechniki.eu).

Tytuł: Sedina to samochód

Cena - 6 zł

Ważne: Nasza strona używa Cookie i innych technologii.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki. Czytaj więcej.

Nie pokazuj powiadomienia