Edukacja

Baba za kierownicą, czyli kobiety w dziejach motoryzacji

  • Grupa wiekowa: Podstawówki, klasa 4- 6
  • Liczebność grupy: max. 25 osób
  • Czas trwania lekcji: 60 min.
  • Prowadząca: Ida Lipecka, tel. 91 45 99 211

Pod tym nieco prowokacyjnym tytułem przybliżamy dzieciom sylwetki słynnych kobiet w dziejach motoryzacji. Zmotoryzowane panie nie mają łatwego życia - zwłaszcza w Polsce, wciąż pokutuje krzywdzący stereotyp "baby za kierownicą". Będziemy więc wspólnie walczyć ze stereotypami i poszukiwać odpowiedzi m. in. na pytanie - Czy mężczyźni faktycznie mają powody, by twierdzić, że kobiety są gorszymi kierowcami?

Dzieci dowiedzą się np., że pierwsze w dziejach auto wyjechało z szopy tylko dlatego, że Pani Berta Benz nie mogła patrzeć, jak pojazd skonstruowany przez męża obrasta kurzem, i odważyła się ruszyć w pierwszą historyczną podróż samochodem. Porównamy,  jak wyglądała podróż dawniej i dziś; nie tylko bez odtwarzacza MP3, ale i nawigacji satelitarnej. Na początku XIX wieku, na długo przed wprowadzeniem systemów GPS za drogowskazy służyły -"żółty dom ze stodołą" lub wielki kamień na polu. W tamtych czasach podróż sama w sobie była wielkim wydarzeniem.  A jak kiedyś radziły sobie kobiety nie mając pod ręką żadnego wykwalifikowanego mechanika? Gdy zatkała się rurka doprowadzająca paliwo do gaźnika, p. Bertha przetkała ją długą szpilką od kapelusza, a po przetarciu się izolacji przewodu zapłonowego rolę izolatora z powodzeniem spełniła podwiązka. Co 20 km trzeba się też było zatrzymywać, by dolać do chłodnicy wody. Przejechanie kilkuset kilometrów mogło zająć nawet kilka dni!

A czy wiecie, że... kiedyś benzyna była dostępna tylko w aptece, a szewca odwiedzano, aby... naprawić hamulce. Natomiast Mercedes, zanim został nazwą popularnego i dziś auta, był imieniem kobiety, a właściwie dziecka. Prawo jazdy otrzymywało się od... ministra górnictwa, a pierwszą kobietą, która je otrzymała, była francuska księżniczka, która jeszcze w wieku 85 lat brała udział w wyścigach samochodowych.

Zobaczymy też, jak wyglądała kobieca moda "automobilowa". W wielu przypadkach od chyżości (tak nazywano wówczas moc samochodu) ważniejszy był modny strój kierowcy i pasażerów. Powiemy sobie także o krajach, w których do dziś kobietom nie wolno prowadzić auta, za co grozi im więzienie. Dowiemy się, gdzie i dlaczego pojawiły się napisy: "No women allowed"- czyli kobietom wstęp wzbroniony! Poznamy także najszybszą kobietę świata oraz "automobilistki wyścigowe", czyli kobiety - rajdowców.

Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy zgryźliwi mężczyźni naprawdę mają powody, by traktować panie jako motoryzacyjne analfabetki?

Ważne: Nasza strona używa Cookie i innych technologii.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki. Czytaj więcej.

Nie pokazuj powiadomienia