V RAJD ZAŚLUBIN

11III
V RAJD ZAŚLUBIN

Rajd historycznych pojazdów wojskowych szlakiem zaślubin Polski z morzem: Szczecin - Dziwnów - Mrzeżyno- Kołobrzeg.

Wikipedia - najpopularniejsze dziś źródło informacji nie tylko dla uczniów - wymienia trzy ceremonie zaślubin polskich żołnierzy z morzem. Oczywiście: generała Hallera w Pucku (10 lutego 1920 roku), ułana kaprala Sochaczewskiego w Mrzeżynie (17 marca 1945 roku) i kaprala Niewidziajłę w Kołobrzegu (18 marca 1945 roku). Jednak w 1945 roku Bałtyk został zaślubiony co najmniej jeszcze raz. 15 marca zrobili to w Dziwnówku żołnierze 2 Dywizji Piechoty im. Jana Henryka Dąbrowskiego z 1 Armii WP.

W 70 rocznicę tych wydarzeń kołobrzeskie Muzeum Oręża Polskiego, Muzeum Motoryzacji i Wojskowości w Tanowie oraz szczecińskie Muzeum Techniki i Komunikacji organizują "Rajd zaślubin". Rajd potrwa od 15 do 18 marca. Dzięki zaangażowaniu szczecińskich kolekcjonerów i pasjonatów starych pojazdów weźmie w nim udział dziewięć samochodów i jeden motocykl z wózkiem bocznym. Komandorem rajdu jest Leszek Budyłowski z Muzeum Motoryzacji i Wojskowości w Tanowie.

Rajd wyruszy z dziedzińca Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie 15 marca o godzinie 10. Uczestnicy zapraszają miłośników historycznej motoryzacji, którzy chcieliby pożegnać rajdowców i życzyć im szerokiej drogi.