PL DE EN

Legendy PRL w TVN TURBO

29V
Legendy PRL w TVN TURBO

W kolejnych odcinkach "Legend PRL" TVN Turbo, w debiutanckich rolach wystąpiły pojazdy z naszej kolekcji muzealnej.

Ekipa tego popularnego programu motoryzacyjnego zjawiła się w Szczecinie z kilkudniową roboczą wizytą, której tematem miały być motocykle Junak oraz prototypowe rozwiązania aut na bazie Małego Fiata. W pierwszej kolejności została przedstawiona historia Szczecińskiej Fabryki Motocykli oraz dzieje produkcji jej najsłynniejszego produktu - motocykla Junak. Oprócz wybranych do prezentacji różnorodnych wariantów modeli motocykla Junak z kolekcji Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie oraz Stowarzyszenia Miłośników i Posiadaczy Motocykla Junak SFM (od Junaka przejściówki w przekrojach (wizytówka SFM i POLMO), poprzez Junaka z wózkiem bocznym, a skończywszy na Iskrze M14), zostały pokazane również unikatowe egzemplarze samochodu SMYK, mającego być również produkowanym w szczecińskiej Fabryce Motocykli. Kolejnymi bohaterami były zgromadzone w muzeum prototypowe rozwiązania pojazdów, bazujących na Polskim Fiacie 126p. Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki jest posiadaczem 3 tego typu pojazdów.

Lekki Pojazd Terenowy (fot.1) zaprojektowany w 1975 w Wojskowym Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej sześciokołowy, wielozadaniowy pojazd terenowy. Podstawowe zespoły - silnik, mechanizm kierowniczy i hamulcowy, 2 skrzynie biegów czy instalacja elektryczna, pochodziły Fiata 126p. Auto dzięki nadwoziu z żywic epoksydowych, wzmacnianych włóknem szklanym oraz zamontowanej z tyłu śrubie napędowej był przystosowany również do pokonywania zbiorników wodnych. Egzemplarz szczeciński ma w swej historii również epizod filmowy. Stanowił podstawę do konstrukcji pojazdu Pana Samochodzika w filmowych realizacjach z lat 80-tych ("Pan Samochodzik i praskie tajemnice", "Latające machiny kontra Pan Samochodzik")

Fiat Wszędołaz (fot.2) miał być modelem przeznaczonym dla ekip energetycznych usuwających awarie linii przesyłowych wysokiego napięcia w trudnych warunkach terenowych (zaśnieżona bezdroża, przeszkody wodne). Po drogach twardych miał być przewożony na specjalnej przyczepie. Do budowy Wszędołaza wykorzystano układ napędowy oraz układ kierowniczy z Fiata 126p. Przekładnia kierownicza była połączona z dwiema pompami hamulcowymi. Skręt był dokonywany przez obrót koła kierownicy ? co powodowało uruchomienie pompy hamulcowej i zahamowanie gąsienicy. Konstrukcja nadwozia (łącznie z wnętrzem) także bazowała na rozwiązaniach z Fiata 126p. Jego dolną część wykonano z laminatu epoksydowego. Ujawnione, w czasie jazd próbnych wady konstrukcji (np. problemy z wykonaniem skrętów, z pokonywaniem niewysokich przeszkód) stanowiły jedne z przyczyn nie zrealizowania projektu. Silnik, Sprzęgło, Skrzynia biegów, przekładnia główna i półosie napędowe wykorzystano z samochodu Fiat 126p. Napęd z półosi napędowych jest przenoszony na tylne koła napędowe za pomocą odkrytej przekładni łańcuchowej o przełożeniu 1,25.
Układ jezdny: tworzą tylne koła napędowe przykręcone do produkcyjnych bębnów hamulcowych Fiata 126p, koła przednie napinające, jezdne i podtrzymujące gąsienice (po 5 sztuk na stronę) oraz gumowe gąsienice. Koła jezdne są zawieszone na wahaczach wleczonych i amortyzatorach hydraulicznych pochodzących z motocykla WSK.
Układ kierowniczy: kolumnę kierownicy z kołem kierownicy i przekładnię kierowniczą wykorzystano z Fiata 126. Ramię przekładni kierowniczej połączono z dwiema pompami hamulcowymi, które uruchamiają hamulce w kołach napędowych.

"Suzuki Samuraj" (fot.3) pojazd ten zaliczany jest do kategorii pojazdów marki SAM, czyli pojazdów złożonych samodzielnie, w którym wykorzystano do budowy podwozie oraz jednostkę napędową samochodu Suzuki Samurai oraz nadwozie polskiego Fiata 126p. Pojazd ma zamontowaną instalację gazową, oraz napęd na 4 koła. Napęd na wszystkie osie przenoszony jest za pomocą specjalnej przekładni redukcyjnej. Zastosowanie takiego rozwiązania oraz dodanie ogromnych bulwarowych opon sprawia, że pojazd może pełnić funkcję samochodu terenowego. Innowacyjnym gadżetem jest również przycisk na desce rozdzielczej do rozruchu silnika zamiast tradycyjnej stacyjki z kluczykiem oraz elektrycznie opuszczane szyby. Silnik pochodzi z samochodu Suzuki Samurai, 4suwowy, 4-cylindrowy, z zapłonem iskrowym o pojemności skokowej 767 cm3, moc maksymalna 40 KM, zamontowano instalację gazową; Skrzynia biegów: 4-biegowa, reduktor z rozdziałem napędu na 4 koła; Nadwozie: stanowi Fiat 126p, zamontowano z przodu silnik; Podwozie: z samochodu Suzuki Samurai; Hamulce mechaniczne: hydrauliczne. Masa własna: ok. 900 kg; Prędkość maksymalna: 100 km/h.

XNie pokazuj powiadomieniaUwaga: Użytkowanie strony WWW oznacza zgodę na używanie plików Cookie. Więcej informacji w polityce prywatności.