Wspomnienie

11IV
Wspomnienie

Na pokładzie samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem był wiceminister kultury Tomasz Merta. Nie po raz pierwszy towarzyszył Prezydentowi Rzeczpospolitej. Działał w radzie programowej Muzeum Powstania Warszawskiego, które już na zawsze będzie związane z nazwiskiem Prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego.

Tomasz Merta współtworzył także Muzeum Historii Polski. We współpracy z Andrzejem Przewoźnikiem, sekretarzem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, dbał o miejsca pamięci uświęcone krwią Polaków i innych narodów.

Andrzej Przewoźnik także zginął na pokładzie prezydenckiego samolotu.
Wiceminister Merta odpowiadał w rządzie za ochronę zabytków i dziedzictwa narodowego. Troszczył się o polskie muzea. Kilka lat temu, w szczecińskim Muzeum Narodowym, rozmawiał o rozbudowie gmachu na Wałach Chrobrego.

- Rozważano wówczas koncepcję zamknięcia bryły budynku muzeum na Wałach Chrobrego, czwartym skrzydłem, tak jak planowali to architekci na początku XX wieku - wspomina dr Andrzej Wojciech Feliński, dziś pracownik Muzeum Techniki i Komunikacji.