Gościliśmy rajdowe stoewery

12VI
Gościliśmy rajdowe stoewery

W 9 Rajdzie wokół Zalewu Szczecińskiego wzięły udział dwa stoewery - R150 z 1934 i sedina z 1939 roku. Sedina, to bliźniak naszego samochodu restaurowanego przez Leona Budyłowskiego. Jeden z punktów kontrolnych rajdu był na dziedzińcu remontowanego ciągle budynku muzeum przy ul. Niemierzyńskiej.
Za kierownicą sediny siedział Manfred Bauer, właściciel Muzeum Stoewera w Bad Michelbach. Zajął 12 miejsce.

Drugim stoewerem - R150 - kierował Manfred Barckmann; przyjechał na 24 pozycji.
W tym roku w rajdzie organizowanym przez Rallye Trans wzięło udział 39 samochodów.
Zwyciężył Klaus Strobel w samochodzie DRW F5 z 1935 roku, na drugim miejscu był Werner Semmelhack w mercedesie 170V z 1938 r., na trzecim Falko Schumann, także jadący mercedesem, tyle że z 1988 r. W pierwszej dziesiątce zmieścił się polski fiat 125 p z 1977 roku - jego kierowca Holger Wurmsee zajął 6 miejsce. W tym roku w rajdzie wzięli udział tylko Niemcy. Zgłoszona wcześniej polska załoga musiała się wycofać.
Startowały jeszcze dwa polskie fiaty: z 1976 r. (kierowca Kurt Lamanski przyjechał na 18 pozycji) i z 1977 r. prowadzony przez Karsten Wurmsee (25 miejsce).

Sedina, wyprodukowana w Szczecinie w 1939 r., z Muzeum Stoewera w Bad Michelbach.

Stoewer R150 z 1934 r.

Przyjazd sediny do Szczecina oszczędził Leonowi Budyłowskiemu podróży do Niemiec. Planował wizytę w Muzeum Stoewera, aby obejrzeć deskę rozdzielczą, fotele, klapę bagażnika. Mamy szczegółową dokumentację fotograficzną tych detali, choć przed Leonem jeszcze daleka droga - patrz tekst "Renowacja stoewera sediny".