Wrócił Drugi Rajd Zaślubin

15III
Wrócił Drugi Rajd Zaślubin
Rajd zaczął się w Szczecinie. Następny przystanek będzie już nad morzem.

- To drugi Rajd Zaślubin - informuje Leszek Budyłowski, komandor rajdu. -  Są stroje, broń z epoki i zabytkowe pojazdy.

Dzięki szczecińskim kolekcjonerom i pasjonatom techniki wojskowej w rajdzie pojechało sześć samochodów. W kolumnie zobaczyliśmy trzy gazy 69, jeepa willysa, forda GPW z 1942, dodge'a WC57.

- Zaczynamy w Szczecinie. Teraz ruszamy do Dziwnówka, aby znowu zanurzyć polską flagę w Bałtyku - powiedział Leon Budyłowski.

"Przyszliśmy, Morze, po ciężkim i krwawym trudzie. Widzimy, że nie poszedł na darmo nasz trud. Przysięgamy, że Cię nigdy nie opuścimy. Rzucając pierścień w Twe fale, biorę z Tobą ślub, ponieważ Tyś było i będziesz zawsze Nasze". Tak brzmiały słowa przysięgi, którą w 1945 roku złożył kapral Franciszek Niewidziajło. W tym roku przypada 66 rocznica ślubów, które złożyli żołnierze 2 Dywizji Piechoty im. Jana Henryka Dąbrowskiego. Z tej okazji kołobrzeskie Muzeum Oręża Polskiego oraz szczecińskie Muzeum Techniki i Komunikacji  zorganizowały Rajd Zaślubin. Trasa biegnie przez cztery zachodniopomorskie miejscowości: Szczecin, Dziwnówek, Mrzeżyno, Kołobrzeg.

Pojechali:

FORD GPW, 1942

Leszek Budyłowski, Bogna Budyłowska, Michał Dłużak

GAZ 69

Janusz Baczewicz, Jarosław Hajdukiewicz

GAZ 69/704

Łukasz Lewandowski , Sławomir Surmacz

DODGE WC 57

Leszek Łyżwiński

JEEP WILLYS, 1954

Dariusz Bloma, Igor Górewicz

GAZ 69

Jacek Kosiński, Anna Wódczyńska

Program Rajdu:

15 marca 2011 - wtorek

Godz. 9 - rozpoczęcie Rajdu Zaślubin przed bramą Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie ? ul. Niemierzyńska 18A - wyjazd do Dziwnówka

Godz. 14 - Dziwnówek - złożenie kwiatów pod pomnikiem poświęconym żołnierzom 5 Pułku Piechoty

Godz. 14.15 - zaślubiny z morzem na plaży w Dziwnówku ? wjazd kolumny na plaże

Godz. 15 - pokaz historycznych pojazdów wojskowych w Dziwnowie

16 marca 2010 - środa

Godz. 10 - start kolumny Rajdu i przejazd przez Łukęcin do Pobierowa

Godz. 14.30 - 15.30 Przejazd przez Trzebiatów - parada

Godz. 15.30 - pokaz sprzętu historycznego

17 marca 2010 - czwartek

Godz. 10 - objazd kolumny po Mrzeżynie i Rogowie - parada

Godz. 12 - zaślubiny z morzem w Mrzeżynie

Godz. 16 - wyjazd do Kołobrzegu

Godz. 18 - udział w Apelu Poległych na Cmentarzu Wojennym w Zieleniewie

18 marca 2010 - piątek

Godz. 11- ślubowanie młodzieży i prezentacja pojazdów pod Pomnikiem zaślubin Polski z morzem. Występ Orkiestry Straży Granicznej z Gdańska.

Godz. 14 - Międzynarodowa konferencja  popularno-naukowa "Mity Kołobrzegu. Propaganda w służbie wojny i pokoju"

19 marca 2010 - sobota

Godz. 10.30 - Prezentacja pojazdów w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Godz. 14 - Oficjalne zakończenie Rajdu Zaślubin

Wieści z trasy

Wtorek

-  Bałtyk czekał na przyjazd swoich żołnierzy - powiedział Leszek Budyłowski, komandor Rajdu Zaślubin. - W Dziwnówku przywitali nas uczniowie z okolicznych szkół. Nie zawiedli też mieszkańcy, którzy przyszli zobaczyć zaślubiny.

Burmistrz Dziwnówka w symbolicznym geście rzucił kwiaty do morza. W 66 rocznicę przysięgi, którą złożył kapral Niewidziajło, rajdowcy przysięgali wierność Bałtykowi.

- Złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem żołnierzy 5 Pułku Piechoty - informował Leszek Budyłowski. - Uzbrojeni i umundurowani uczestnicy zanurzyli polską flagę w morzu, aby przypomnieć o poświeceniu żołnierzy.

Środa

Kolumna zabytkowych pojazdów zatrzymała się w Rewalu. Uczestnicy odwiedzili wójta gminy i ruszyli w dalszą drogę.

- Z Rewala pojechaliśmy do Niechorza - informował Leszek Budyłowski. - Byliśmy u pracowników tutejszego Muzeum Rybołóstwa Morskiego.

- Wojskowe samochody i biało-czerwone flagi budzą wielkie zainteresowanie - mówiła Bogna Budyłowska. - Staramy się zatrzymać w każdej miejscowości, aby przechodnie mogli zrobić zdjęcia i zobaczyć z bliska te piękne pojazdy.

Czwartek

- W Mrzeżynie odbyły się naprawdę uroczyste zaślubiny - mówiła Bogna Budyłowska. - Obchody organizowały władze gminy i wojsko. Podobnie jak 66 lat temu zaślubin dokonała kawaleria. Na plaże przyjechało trzech żołnierzy na koniach i to właśnie oni wrzucili pierścień do morza. Wojsko oddało salwę honorową. Nasze pojazdy, mundury i broń z epoki doskonale pasowały do obchodów w Mrzeżynie. To była piękna inscenizacja. Zostały jeszcze dwa dni rajdu, dlatego musimy ruszać dalej.

Piątek

- W piątek przyjechaliśmy do Kołobrzegu - informuje Leszek Budyłowski, komandor rajdu. - Wjechaliśmy na plażę, skąd obserwowaliśmy apel przy pomniku. Było dużo młodzieży i dzieci. Żołnierze po raz kolejny dokonali zaślubin z Bałtykiem. Po obchodach pojechaliśmy na konferencję.

W Kołobrzegu odbyła się konferencja "Mity Kołobrzegu. Propaganda w służbie wojny i pokoju".

Sobota

- Szkoda, że to już koniec - powiedział Jacek Kosiński, uczestnik rajdu. -  Nasze pojazdy doskonale pasowały do zbiorów muzeum. Wystawa była ciekawa. Samochody terenowe najlepiej prezentują się w terenie.

Rajd zakończył się w sobotę 19 marca pokazem zabytkowych pojazdów w kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego.