Remont smyka dzięki Raiffeisen evolution

23II
Remont smyka dzięki Raiffeisen evolution

Nasz smyk, kupiony od Leszka Liszewskiego ma stłuczoną tylną szybę, zniszczony silnik, pogiętą klapę silnika, niesprawną instalację elektryczną.

Historia smyka zaczyna się 10 lat po wojnie, kiedy powstały trzy prototypy: mikrus, meduza i smyk. Smyk miał być szczeciński. Skoro miał być produkowany w fabryce motocykli, trzeba było wykorzystać w nim jak najwięcej produkowanych tam części. Silnik i skrzynia biegów pochodziły od junaka. Ponieważ motocykle nie mają wstecznego biegu, dorobiono specjalną przekładnię, która dublowała biegi. W efekcie smyk miał cztery biegi do przodu i cztery do tyłu. Do smyka wsiadało się odchylając cały przód auta. Z tyłu było miejsce dla dwójki dzieci. Aby dostać się tam, musiały odchylić siedzenie pasażera, ale nie do przodu, tylko w bok. Podobno od tego wzięła się nazwa auta, bo do tyłu trzeba się było przesmyknąć. Smyk miał kosztować 20 tys. zł.
Budowę prototypu ukończono w 1957 roku. Do produkcji trafił jednak mikrus. Wykonano tylko serię próbną smyków - 17 sztuk. Przetrwało dziesięć, nasze muzeum ma dwa.
Smyk, który teraz stoi w muzeum należał do pracownika Szczecińskiej Fabryki Polmo. Pierwszy właściciel mocno przerobił auto. Przedłużył je i wstawił drzwi. Silnik i skrzynię biegów od junaka zastąpił częściami z małego fiata. Zamontował dodatkową wycieraczkę, kierunkowskazy od żuka i wlew paliwa wyprowadzony na zewnątrz. Smyk trafił z czasem do izby tradycji szczecińskiego Polmo. Stanął obok junaków, właściciel zaś dostał w zamian nowego fiata 126 p.

Wyremontowany oryginalny smyk będzie pokazywany w Centrum Handlowym Ferio w Szczecinie. Raiffeisen evolution planuje zakończyć budowę tego centrum handlowego w 2012 r. Centrum stanie na miejscu dawnej fabryki Stoewera, późniejszej Szczecińskiej Fabryki Motocykli i Polmo. Smyk wróci później do muzeum i zastąpi przerobione auto.