Zapraszamy - dźwignij z nami malucha

18VII
Zapraszamy - dźwignij z nami malucha

Dźwignię unoszącą fiata 126p przygotowali wspólnie naukowcy, artyści i młodzież wspierani przez stowarzyszenie Media Dizajn w Szczecinie. Dźwignia podnosząca samochód jest jedynym tego typu urządzeniem w Polsce. Dźwignia zostanie na dziedzińcu muzeum.

Dźwignia dwustronna, to maszyna prosta, która pozwala podnieść duży ciężar przy pomocy niewielkiej siły. Maszyny proste wykorzystywane były przez ludzkość od tysięcy lat i miały ogromny wpływ na rozwój cywilizacji. Do czasów maszyny parowej były to jedyne urządzenia używane do wznoszenia masywnych budowli. Maszyn prostych, w tym dźwigni, używamy często, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy. Przekręcany klucz w zamku, czy też drążek zmiany biegów w samochodzie są również dźwigniami.

Program festynu

godz.15.15-15.40 - "Bezpieczne wakacje" - prezentacja przygotowana przez policjantów

15.40-16 - pokaz działań strażaków w trakcie wypadku drogowego

16.10-16.30 - uroczysta prezentacja dźwigni z maluchem

16.30-16.45 - muzyka na żywo - kwartet smyczkowy

16.45-17 - konkurs rodzinny - "Strój kierowcy wyścigowego" - szczegóły poniżej

17.00-17.20 - pokaz doświadczeń z fizyki - "Ciekły azot - 195,8 stopni celsjusza"

17.20-17.35 - muzyka na żywo - kwartet smyczkowy

17.35-17.55 - pokaz doświadczeń z fizyki - "Wysokie napięcie 50 000 volt"

17.55-18.20 - konkurs dla dzieci - "Droga do skarbu" - szczegóły poniżej

18.20-18.35 - muzyka na żywo - kwartet smyczkowy

18.35-18.50 - Pokaz doświadczeń z fizyki - "Największe w Polsce bańki mydlane"

18.50-19 - konkurs rodzinny - "Szybkie wakacje" - szczegóły poniżej.

Dodatkowe atrakcje

- bezpłatne zwiedzanie muzeum oraz wystawy Eureka (tylko podczas festynu)
- symulator jazdy samochodem
- symulator zderzeń
- jazda Segwayem
- prezentacje motoryzacyjne
- tor z konkurencjami dla dzieci
- malowanie twarzy dla dzieci
- stanowiska malarskie dla dzieci
- doświadczenia Eureki
- zamykanie dzieci w bańkach mydlanych
- zestawy zagadek logicznych

Konkursy

* "ZACHOWANIE NA DRODZE" - zadaniem rodzin jest prawidłowe odgadywanie znaków pokazywanych przez policjanta sterującego ruchem drogowym; dzieci prezentować będą prawidłowe zachowanie przy przechodzeniu przez jezdnię oraz rozpoznawać znaki drogowe prezentowane przez policjanta.

* "STRÓJ KIEROWCY WYŚCIGOWEGO" - rodziny z otrzymanych materiałów i rekwizytów przygotowują dla taty strój prawdziwego kierowcy wyścigowego.

* "SZYBKIE WAKACJE" - rodziny w jak najkrótszym czasie mają zasiąść w aucie. Wygrywa najszybsza rodzina. Start na sygnał prowadzącego, koniec po zamknięciu ostatnich drzwi samochodu.

* "DROGA DO SKARBU" - zadaniem dzieci jest odnalezienie ukrytego na terenie Muzeum skarbu. Drogę do skarbu odkryją zdobywając i rozwiązując kolejne zagadki.