PL DE EN

To będzie ślub w zupełnie starym stylu

27VII
To będzie ślub w zupełnie starym stylu

W tym dniu zajezdnia na Niemierzyńskiej niczym wehikuł czasu, pozwoli zwiedzającym  zobaczyć jak wyjątkowe były śluby minionych epok.  Szczecinianie zobaczą: zabytkowe samochody, suknie inspirowane modą od lat 20-tych do 60-tych, teatr Lascar oraz smakołyki, które gotowały nasze prababcie. Na dzieci czekają bezpłatne warsztaty florystyczne. To nie tylko wyjątkowa okazja dla narzeczonych aby zaplanować oryginalny ślub. Gala pozwoli poznać historię mody ślubnej i obyczajów weselnych minionych dziesięcioleci. Atrakcje znajdą się na dziedzińcu i w muzeum. Wstęp na dziedziniec jest bezpłatny. W dniu gali bilety do sali wystawowej będą tańsze. Wstęp będzie kosztował jedynie 5 zł. Współorganizatorem wydarzenia "Ślub retro" jest Głos Szczeciński i MM Moje Miasto.

Panna młoda z fotoplastikonu

W sali głównej odbędzie się pokaz mody ślubnej w stylu retro. Między występami modelki wystylizowane na panny młode z różnych dziesięcioleci będą przechadzać się między naszymi eksponatami. W XX wieku zmieniały się obyczaje. Zaskakujące, że przemiany społeczne kształtowały trendy weselne.

-  Lata '30  były epoką blasku i pióropuszy. Odrobina luksusu w dniu ślubu miała odwrócić uwagę nowożeńców od panującego kryzysu - mówi Maria Szponar, z Muzeum Techniki. Rozwój gospodarczy wpłynął na długość sukien.  Od lat dwudziestych stopniowo skracano długość spódnicy. Lata 1940-1950 sprawiły, że stroje były inspirowane sylwetką wojskową: szerokie w ramionach, wąskie w talii.

Suknie ślubne to nie wszystko, co zobaczą zwiedzający. Pojawią się tancerki Rising Stars Revue w strojach retro. Nie zabraknie również przedwojennych atrakcji weselnych.

Przygotowaliśmy wyjątkowy spektakl dla zwiedzających - wyjaśnia Ida Lewandowska, z teatru ognia Lascar. Artyści przebiorą się za cyrkowców z lat 30-tych. Pojawi się przedwojenny, męski strój wieczorowy.

Na stoisku teatru znajdzie się zegar - symbol cofnięcia się do lat 30-tych i 40-tych. Będa stroje typu casual, białe damy, bańki mydlane oraz pierrot.

Sobota z Marilyn Monroe

Wiele będzie się dzialo na dziedzińcu. Rozpocznie zespół Silver band. Klimatyczne utwory zaśpiewa znana wszystkim blondynka.

-  Nasza wokalistka będzie przebrana za Marilyn Monroe - mówi Sylwia Friday, z zespołu Silver band. Jej towarzyszem będzie saksofonista stylizowany na amanta z lat 50-tych.

Wystąpi także zespół Acces oraz didżej Jakub Grega. Muzyka, stroje i scenografia będą w klimacie retro.

Smaki przedwojennego wesela

W sobotę powrócimy do aury restauracji lat z 20-tych i 30-tych. Hotel Aurora, catering "naTacy", oraz restauracja "Jachtowa" przeniosą zwiedzających w przeszłość.

- Wystawcy zapewniali mnie, że odtworzyą dawną atmosferę, smaki i zapachy - mówi Maria Szponar z muzeum. Degustacja smakołyków przypomni czym raczyła się przedwojenna klientela, ubrana w szykowne smokingi i futrzane szale.

Zwiedzający spróbują świeżych owoców wprost z czekoladowej fontanny oraz koktajli owocowych, przygotowanych przez profesjonalnego barmana.

Stare fotografie i zabytkowe pojazdy

Na dziedzińcu staną samochody kolekcjonerów z naszego regionu m.in: DKW F8, routemaster (piętrowy angielski autobus), cadillac fleetwood, mercedes ponton, citroen BL11 i wiele innych pięknych pojazdów. Florystki zaprezentują bukiety w stylu retro. Profesjonalni fotografowie wykonają bezpłatne zdjęcia. Do sesji będzie udostępniany tandem. Zdjęcia będzie można odebrać w formie elektronicznej. W muzeum pojawi się fotobudka.

- Pierwsza taka maszyna została postawiona na Broadway'u w 1925 roku. Podczas ślubów w stylu retro w USA i UK urządzenie takie jest wykorzystywane jako atrakcja dla gości - mówi Michał Coufal, właściciel fotoklitki. - Każdy zwiedzający będzie mógł bezpłatnie wykonać zdjęcia stylizowane na stare fotografie. Maszyna robi i drukuje zdjęcia. To wyjątkowa pamiątka z muzeum, którą każdy może zabrać do domu.

W dniu gali odbędzie się otwarcie wystawy ostatniego FotoDay'a organizowanego przez MM Moje Miasto. Zdjęcia pokazują zakamarki zajezdni Pogodno. Wystawa znajdzie się w zabytkowym tramwaju. W tej scenerii laureatom zostaną wręczone nagrody.

Śniadanie u Tiffaniego

Wśród wystawców nie zabraknie firm dekoratorskich.

- Nasze stoisko przypomni klimat filmu "Śniadanie u Tiffaniego" - mówi Dorota Radziszewska, z firmy Celebration.  Królować będzie biel i czerń. Na kryształowym stole stanie ruletka. Co godzinę będzie losowanie przygotowanych przez nas upominków.

Program Ślub Retro

Godz. 10-12, 13-15, 16-18: Warsztaty florystyczne dla dzieci. Zajęcia prowadzi Małgosia Makarewicz, profesjonalna florystka. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona zapisy u prowadzącej warsztaty tel.  501 572 071, makarewiczmalgorzata@gmail.com.

Godz. 12, 15, 17: Pokaz mody ślubnej w stylu retro. Między pokazami modelki wystylizowane na panny młode z różnych dziesięcioleci będą przechadzać się między eksponatami.

Godz. 11: Koncert zespołu Silver band. Utwory w klimacie retro wykona wokalistka przebrana za Marilyn Monroe, której towarzyszyć będzie saksofonista stylizowany na amanta z lat 50-tych.

Godz. 13, 15.30, 16.30: Fryzjerzy z salonu "Escada" zaprezentują fryzury popularne od lat 20-tych do lat 60-tych.

Godz. 15: Występ znanego szczecińskiego didżeja Jakuba Grega. Dzięki wyjątkowej scenografii zwiedzający przeniosą się w świat muzyki w zupełnie starym stylu.

Godz. 17: Pokaz barmański Zbigniewa Rózgi. Trzy chętne osoby będą mogły spróbować swoich możliwości w konkursie barmańskim na wesoło.

Atrakcje trwające przez całą galę:

- Ruletka z nagrodami firmy Celebration - co godzinę odbędzie się losowanie nagród.

- Profesjonalni fotografowie wykonają zdjęcia przy tandemie i zabytkowych samochodach kolekcjonerów z regionu.

- Malowanie dzieciom twarzy - firma Dekogracja.

- Fotobudka - bezpłatne zdjęcia.

- Konsultacje fryzjerskie - profesjonaliści doradzą zwiedzającym jakie trendy retro pasują do ich typu urody.

- Fontanny czekoladowe - degustacja.

- Bar w stylu retro - Zbigniew Rózga zaprezentuje liczne sposoby przygotowania koktajli metodą klasyczną, i nowoczesną techniką Workins Flair". Pokazy żonglowania butelkami, shakerami itd. Degustacja koktajli bezalkoholowych.

- Hotel Aurora, firma cateringowa "naTacy", oraz restauracja Jachtowa - degustacja i oferta w klimacie retro.

- Prezentacja teatru ognia Lascar - wyjątkowy spektakl dla zwiedzających.

- Kolekcjonerzy zaprezentują swoje zabytkowe samochody, które wypożyczane są przez szczecińskich nowożeńców.

Nasi patroni:
Głos Szczeciński, MM Moje Miasto, wSzczecinie.pl, Ś jak ślub

Nasi wystawcy:

Fundacja Mam Marzenie

Pracownia ślubna Marta Paszyńska-Olejniczak

Ś jak Ślub Wedding Planner Dekoracje&Organizacja

Katarzyna Konkolowska

Agencja Ślubna DecorAmor

Escada

Lisa Ferrera

Basia Olejniczak

Freya

JPG-FOTO

Dagna Drążkowska

Restauracja "Jachtowa"

Hotel Aurora

Czekoladowe Fontanny Impress

BARSERVIS

Dekoracje Ślubne MDecor.pl

DekoGracja

Agata Naniewicz Antidotym

Catering naTacy

CELEBRATION Wedding&Event Planner

Tarocista Marek Stawiński

Teatr Ognia Lascar

Silwerband

Didżej Jakub Grega

Access

Jarek Dęgórski

Magiczny domek

Wioletta Gorgoń

Kolekcjonerzy zabytkowych samochodów:

Leon Budyłowski

Ryszard Lewandowski

Waldemar Nowakowski

Dariusz Romacki

Andrzej Kulpa

Radosław Zbaracki

XNie pokazuj powiadomieniaUwaga: Użytkowanie strony WWW oznacza zgodę na używanie plików Cookie. Więcej informacji w polityce prywatności.