PL DE EN

Modernizacja Roku - pierwsza nagroda dla naszego muzeum

25VIII
Modernizacja Roku - pierwsza nagroda dla naszego muzeum

Jury oceniało w jaki sposób przystosowano zabytkowy budynek do nowych potrzeb. Dziś, zajezdnia tramwajowa pełni inne funkcje, niż prawie 100 lat temu. Zwiedzający mogą przychodzić do muzeum, którego budynek ma oryginalne torowisko tramwajowe, sieć trakcyjną i część wyposażenia technicznego.  Wyremontowana zajezdnia w połączeniu z naszymi pojazdami tworzy wnętrze, które uznano za najciekawsze w Polsce.

- To bardzo ważna nagroda - mówi dr Andrzej Feliński, z Muzeum Techniki. - Zwiedzający są zaskoczeni, że nad ich głowami wiszą trakcje a pod stopami znajduje się szklana podłoga. Kiedy spojrzy się w dół widać przedwojenne kanały rewizyjne. Zależało nam aby eksponaty i przestrzeń zaskakiwały. Goście mieli mieć szansę na kontakt z zabytkami.

Do "Modernizacji Roku 2010" zgłoszono 822 obiekty z całej Polski.  Nasze muzeum jest dowodem, że zabytkowe budynki świetnie sprawdzają się w nowych rolach. Jury konkursu oglądało zajezdnię w godzinach funkcjonowania muzeum. W hali stały już zabytki, a między eksponatami kręcili się dorośli i dzieci.

- Chcieliśmy pokazać pojazdy inaczej - wyjaśnia dr Feliński. -  Na jednoślady patrzy się z góry, aby zobaczyć niektóre elementy trzeba się niemal położyć. U nas motocykle wiszą na rożnych wysokościach. Można przyjrzeć się kołom, kierownicy i silnikowi. Przestrzeń jest w pełni wykorzystana, w każdym miejscu dzieje się coś ciekawego. Nagroda uspokaja nas, że nie zawiedliśmy oczekiwań miłośników motoryzacji.

Inwestycję zaprojektowały szczecińskie  Biuro Projektowo-Inżynierskie Radan i Pracownia Konstrukcyjna Bayer Projekt. Prace przeprowadziły firmy Erbud i Restauro. Zadania sfinansowało miasto Szczecin przy wsparciu  Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Więcej informacji na stronach:

http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110825/SZCZECIN/657671733

http://www.24kurier.pl/Aktualnosci/Szczecin/Muzeum---modernizacja-roku

http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34939,10172953,Nagroda_dla_Zajezdni_Sztuki.html

Załącznik: Nagroda.pdf

XNie pokazuj powiadomieniaUwaga: Użytkowanie strony WWW oznacza zgodę na używanie plików Cookie. Więcej informacji w polityce prywatności.