PL DE EN

Wystawa rowerów - w niedzielę cykliści wchodzą gratis

13III
Wystawa rowerów - w niedzielę cykliści wchodzą gratis

Wszystkich cyklistów zapraszamy na wystawę "Projekt_Rower".  Rowery (zabytkowe i projekty pojazdów przyszłości) można zobaczyć w Muzeum Techniki i Komunikacji od niedzieli 18 marca do 15 kwietnia. Z tej okazji przez całą niedzielę, 18 marca, (od godz. 10 do 16) cykliści mają bezpłatny wstęp do muzeum. Biletem wstępu jest przekroczenie bramy na dziedziniec muzeum - na rowerze. Mamy już stojaki rowerowe; niedawno stanęły kleksiki.

Członkowie stowarzyszenia Rowerowy Szczecin przygotowali dla cyklistów niespodziankę. Stowarzyszenie wykona profesjonalne zdjęcia cyklistom, którzy będą chcieli dołączyć do galerii aktywistów.

- 18 marca na dziedzińcu muzeum pojawi się Dr Bike - mówi Bartosz Skórzewski, prezes stowarzyszenia. - Chętni mogą zadać specjaliście pytania związane z konserwacją. Dodatkowo bezpłatnie będziemy naprawiać rowery, które potrzebują pomocy. Oczywiście będą to drobne reperacje ale wykonane przez fachowców.

Na dziedzińcu swoje stoisko przygotuje sklep rowerowy KONIKsport.

Zwiedzający zobaczą trzynaście projektów przygotowanych przez studentów Politechniki Koszalińskiej i siedem zabytkowych rowerków z kolekcji muzeum.

Studenci Politechniki Koszalińskiej spojrzeli na dziecięcy rowerek oczami twórcy XXI wieku. Pracownia Projektowania Środków Transportu zebrała prace studentów i zorganizowała wystawę Projekt_Rower.

- Eksponaty pokazują jak zmienił się rower na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci - mówi dr Wojciech Feliński z Muzeum Techniki i Komunikacji. - Projekty studentów z Instytutu Wzornictwa są zapowiedzią przyszłości. Modele pokazują czym mogą jeździć przyszłe pokolenia. To prawdziwa podróż w czasie dla każdego cyklisty.

Zabytkowe rowery z kolekcji szczecińskiego muzeum pomogą spojrzeć na jednoślady przyszłości z innej perspektywy. Wystawione zostaną rowerki dziecięce z lat '50, '60 i '70 XX wieku. Najstarszy eksponat jest produkcji niemieckiej i pochodzi z lat '30.

- Gdyby społeczeństwo nasze z tą samą energią i jednomyślnością, z jakimi uprawia cyklizm, uprawiać zechciało wiedzę i cnotę, stalibyśmy się wkrótce jednym z narodów najwyżej stojących intelektualnie i moralnie. - Tak ocenił cyklistów pisarz i historyk Wiktor Gomulicki. Słowa poety potwierdzają jak popularny był cyklizm w XIX wieku.

- Nauka jazdy zaczyna się już w wieku kilku lat - mówi dr Wojciech Feliński. - Rodzice kupują dziecku rower, którym mały człowiek przeżyje swoje pierwszy przygody. To jest uniwersalny prezent, na komunie i na osiemnastkę. Hasło rower jest ponadczasowe i to nas zainspirowało.

- Prezentowane modele i makiety zostały wykonane przez studentów w modelarni Instytutu Wzornictwa - mówi Przemysław Jan Majchrzak, prowadzący ćwiczenia.

XNie pokazuj powiadomieniaUwaga: Użytkowanie strony WWW oznacza zgodę na używanie plików Cookie. Więcej informacji w polityce prywatności.