PL DE EN

Wyjątkowo ostry Wieczór Miecza - wernisaż

15II
Wyjątkowo ostry Wieczór Miecza - wernisaż

17 lutego zapraszamy na wernisaż wystawy "Miecze Europy". Wydarzeniu będzie towarzyszyła specjalna oprawa. O godzinie 17 na dziedzińcu muzeum powstanie średniowieczny obóz Grodu Trzygłowa. Na gości czeka stanowisko szkoły fechtunku Salut, która zajmuje się szermierką historyczną. O godzinie 18 rozpocznie się wernisaż wystawy, na której znajdzie się ponad 50 replik różnych typów mieczy oraz elementy uzbrojenia. Pomysłodawcą, twórcą i kuratorem ekspozycji jest Igor Górewicz. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.

Wystawa opowiada o historii białej broni na naszym kontynencie. To wyjątkowa podróż, która rozpoczyna się na terenie dzisiejszych Chin i Egiptu. To właśnie w Azji swój początek miała historia, która zawładnęła losami Europy. Pierwsze miecze powstały ze stopu miedzi i cyny, który zdominował epokę brązu.

Kopie mieczy zostały wykonane przez specjalistów z Polski, Włoch, Anglii, Hiszpanii, Francji i Indii - mówi Igor Górewicz, kurator wystawy - zależało mi aby wystawa miała swoją premierę w Szczecinie. Jest to jedyna taka wystawa w Polsce i dobrze, jeżeli obejrzy ją najpierw nasza publiczność.

Wystawa śledzi ewolucję wykonywania miecza  na naszym kontynencie aż do XVII w. kiedy przekształcił się w inne rodzaje broni.

Założeniem jest nowoczesna ekspozycja - mówi Igor Górewicz - druki wieloformatowe na różnych nośnikach pokazują typologie, zdobnictwo, sylwety i legendy. Wszystkie miecze umieściliśmy w najnowszej generacji gablotach, które zaprojektowano specjalnie na tę okazję. Historię uzupełniają elementy interaktywne i multimedia.

Na wystawie znajdą się filmy i instalacje przestrzenne, które przygotowano dla zwiedzających.

 

Wystawę można zobaczyć w naszym muzeum do czerwca bieżącego roku.

Program  Wieczoru Ostrego Miecza:

Godzina 17 Obóz Grodu Trzygłowa - dziedziniec

Godzina 17 Stanowiska i pokaz stanowisko szkoły fechtunku Salut - muzeum

Godzina 18 Wernisaż wystawy "Miecze Europy" - muzeum

 

 

XNie pokazuj powiadomieniaUwaga: Użytkowanie strony WWW oznacza zgodę na używanie plików Cookie. Więcej informacji w polityce prywatności.