PL DE EN

PoZDROWIEnie z PRZYSZŁOŚCI

23IV
PoZDROWIEnie z PRZYSZŁOŚCI

Postawa wyprostowana kojarzona jest z ewolucją człowieka. W przeciągu ostatnich 200 lat otaczający nas świat uległ dynamicznym przemianom. Zmieniły się nasze przyzwyczajenia i podejście do pracy. Na przekór ewolucji dziś większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej, czy to w pracy przed komputerem, czy w podróży z książką. Nasze ciało nie nadąża za tymi zmianami, dlatego sami musimy zadbać o nasz komfort i zdrowie. Naprzeciw takim wyzwaniom staje ergonomia i projektowanie.

Wystawa to próba pokazania, w jakim kierunku zmierza nasze myślenie o przyszłości - mówi dr Andrzej Wojciech Feliński, kurator wystawy - Czasy drewnianych stołków i niewygodnych krzeseł powoli odchodzą w niepamięć. W naszych domach i biurach zaczynają się pojawiać przedmioty, których głównym zadaniem jest komfort oraz dbałość o zdrowie. Takim właśnie projektem jest mPosition.

mPosition jest efektem poszukiwań przyjaznego stanowiska do pracy z komputerem. Projektanci i producenci przełamują dotychczasowe stereotypy pracy w pozycji siedzącej. Instytut Wzornictwa Przemysłowego z Warszawy, PROFIm i grupa projektowa Studio 1:1 Jarosława Szymańskiego, jednego z najznamienitszych polskich designerów - to trzy podmioty, które były odpowiedzialne za projekt, podstawy badawcze i wykonanie fotela.

Zagospodarowanie całej przestrzeni wystawowej tylko jednym produktem było ciekawym wyzwaniem. Eskpozycję uzupełnią projekcje wideo, wydruki, zdjęcia i rysunki, które przybliżą proces powstawania tego przedmiotu. Główną atrakcją będzie jednak strefa testów. Zwiedzający będzie mógł docenić wygodę pozycji siedząco-leżącej proponowanej przez mPosition - dodaje Feliński.

Wystawę zainauguruje Jarosław Szymański, który wygłosi prelekcję: Jak powstało stanowisko do pracy z komputerem w pozycji siedząco-leżącej?

XNie pokazuj powiadomieniaUwaga: Użytkowanie strony WWW oznacza zgodę na używanie plików Cookie. Więcej informacji w polityce prywatności.