PL DE EN

Kiedy Europa była malutka.

18IX
Kiedy Europa była malutka.

Kiedy Europa była malutka

Po raz pierwszy w Polsce - wystawa małych autek produkowanych w latach 50. i 60. XX wieku. Na naszej, największej w tym roku wystawie, pokazujemy 11 małych aut - cztery należą do nas (więcej o remoncie smyka) resztę wypożyczyliśmy z Niemieckiego Muzeum Techniki w Berlinie i od warszawskiego kolekcjonera Wojciecha Babika. Prezentujemy samochody niemieckie, polskie i jeden czeski.

Zapraszamy od 22 września 2012 r. do 24 marca 2013 r.

Amerykanie świętowali wygraną II wojnę światową na swój sposób; kupowali coraz większe samochody o ogromnych silnikach. Zbiedniała Europa oszczędzała na wszystkim. Także na autach.
To pierwszy powód popularności mikrosamochodów w latach 50. i 60. XX wieku. Kolejnym były plajtujące zakłady lotnicze w Niemczech. Po wojnie Niemcy nie mogli produkować samolotów bojowych, hale fabryczne stały puste. Zamiast skrzydlatych dornierów, heinkli, messerschmidtów - wyjeżdżały z nich malutkie samochodziki o tych samych nazwach. Te mikrosamochody były dotowane przez państwo, jako pojazdy dla inwalidów. A tych po wojnie nie brakowało.
Także Anglikom opłacało się jeździć małymi autami; pojazdy na trzech kołach płaciły niższy podatek drogowy.

Tak jeździ nasz messerschmitt

Tak jeździ nasz smyk

Opowiedzieli o naszej wystawie

Teleekspress

TVP Szczecin

Gazeta Wyborcza

Gazeta Wyborcza Szczecin

Głos Szczeciński

Moje Miasto Szczecin

Polskie Radio

Onet

Wirtualna Polska

Interia

AutoCentrum

wSzczecinie.pl

stadobaranow.pl

XNie pokazuj powiadomieniaUwaga: Użytkowanie strony WWW oznacza zgodę na używanie plików Cookie. Więcej informacji w polityce prywatności.